Endüstriyel dekorasyon eski fabrika, depo ya da üretim mekanlarının doğallığını koruyarak modernleştirme dekorasyonu olarak başlamış daha sonra evlerde, sosyal mekanlarda tercih edilir ve beğenilir hale gelmiş dekorasyonlardandır. Son yıllarda trend olmuş bu dekorasyon akımı, film ve dizilerde de rastlanılan, göze aşina gelen ve göze hitap eden farklı bir akış açısı getirmiştir.

Kusurlardan Estetik Oluşturma

Diğer dekorasyon türlerin aksine, boru, kiriş ve kablolar kapatılmak yerine özellikle olduğu gibi bırakılıyor. Duvarlarda taş duvar, beton temaları hakim. Yüksek tavanlar, eski eşyalar, biraz soğuk ve resmi temalar bu dekorasyonda ön planda. Kahverengi, bordo, gri, kırmızı gibi tonlar öncelikli tercih edilenler arasında. Endüstriyel dekorasyon pek cıvıl cıvıl, caf caflı renkleri kaldırmıyor. İşin sırrı da burada. Amaç dekore edilen yere en az otuz-kırk sene hatta belki daha önce imalat ya da depolama yapmış bir yeri yaşam alanına çevrilmiş olduğu izlenimini verebilmek. Deri koltuklar, sarkıt lambalar, mutfakta metal tonlar ve parçalar bu dekorasyon tipini oluşturan ve tamamlayan detaylardandır.

Soğuk Görünüme Sıcaklık Katmak

Eğer bu buram buram endüstri kokan atmosfer biraz yumuşatılmak istenirse, pastel renklerden oluşan bir-iki obje ile canlandırabilir, vintage ürünlerle destekleyebilir, çiçeksiz yeşil bitkilerle de yaşamsal bir hareketlilik kazandırılabilir. Ofislerde de kullanılan endüstriyel dekorasyon fikirleri bir hayli geniş bir yelpazede yer almakta ve son yıllar ofislerde de tercih edilir olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.