Boşanma sürecinde eşlerin en çok tartışma yaşadığı konulardan biri de çocuğun velayeti olmaktadır. Boşanma gerçekleştikten sonra velayet kararı verilse dahi çoğu uzlaşmazlıklar devam etmektedir. Her ebeveyn çocuğun kendisinde kalmasını talep edebilir ancak öncelik çocuğun geleceğinin inşa edilmesidir.

Boşanıp Velayeti Alan Anne Evlenirse Ne Olur?

Bireyler taraflardan biri evlendiğinde eski karım evlenecek, eski kocam başkasıyla evleniyor diyerek velayeti alma çabasına girmektedir. Ancak kadının yeniden evlenmesi velayetin değişmesine neden olmaz. Yani velayet hakkına sahip taraf evlense dahi velayet hakkı saklıdır. Fakat bu durumda da istisnalar mevcuttur.

Velayet Hangi Durumlarda Değişir?

Boşanmadan sonra yeniden evlenen annenin yeni eşi çocuğa psikolojik ve fiziksel olarak kötü muamele gösteriyorsa, bahsi geçen çocuk üvey baba ile yaşamak istemiyorsa, çocuk üvey kardeşleri ile şiddetli bir şekilde anlaşamıyorsa vb. gibi durumlarda velayetin değiştirilmesi istenebilir.

Velayet Nasıl Değiştirilir?

Eski eşim yeniden evleniyor bu yüzden çocuğumun üvey babayla yaşamasını istemiyorum diyerek velayet değiştirme davası açabilir. Açılacak dava için haklı bir sebep sunulmalıdır. Hakim bu davada da çocuğun hak ve isteklerini göz önüne alarak uygun karar verecektir. Yeniden evlenmek velayet değişimi için geçerli bir sebep değildir. Hakimin kanaatini oluşturması için hukuki bir altyapıya sahip geçerli bir neden olmalıdır. Bu değişimler yapılırken çocuğun eğitim hayatı sekteye uğramadan, rahatı bozulmadan psikolojik durumu göz önüne alınarak doğru bir süreç ile gerçekleştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.