Aslında bakılacak olursa her oyun zararlıdır. Zararsız oyun diye bir şey yoktur. Fakat bazı oyunların zararı azdır. Bazı oyunların ise zararı çoktur.

Peki, Zarar Kelimesinin Anlamı Nedir?

Zarar kelimesinin anlamı: Bir şeyin, bir olayın yol açtığı kötü sonuç ya da çıkar yitimi. Olarak edebiyatta tanımlanır. Bu tanımı alıp oyun için kullanacak olursak ortaya şöyle bir anlam çıkar. Bir kişiye veya bir topluluğa verilen hasar.

Oyunların Zararı Nasıl Anlaşılır.

Yukarıda zarar kelimesinden bahsettim. Oyunların nasıl bir zararı olduğunu anlamak için kullanan kullanıcıya bakmak gerekir. Yani oyunu oynayan kişiye bakılır. Oyunu oynayan, kişi oyunun başından kalkmak istemiyor veya oyunu unutamıyorsa bağımlı olmuş demektir. Bu zararların en fenasıdır. Bundan kurtulmak için uzman bir doktora başvurmak gerekir. Oynayan kişi çocuk ise döverek bağımlılık bıraktırılamaz. Ceza veren bazı ailelerde vardır. Bu da yanlış bir yöntemdir.

Oyunu oynayıp yeni bilgiler öğrenen kullanıcılar da vardır. Bakıldığı zaman bu tür yeni bilgiler öğreten oyunların zararsız olduğu düşünülür. Ama zararı vardır. Kullanıcının dışarıyı kaçırmasına neden olur. Eğer bunu oynayan kişi çocuk ise arkadaşlık ortamının gelişmesi azalacaktır. Böyle oyunları oynarken yapılması en güzel olan şey kendinize veya kullanıcıya sınır koymaktır.

Zararsız Oyun Var Mıdır?

Bu konuya başta da değinmiştim. Zararsız oyun diye bir şey yoktur. Bu bahsettiğim kavram dijital ortamda oynanan oyunlar için geçerlidir. Dışarıda yani sokakta oynanan oyunlarda zarar görmeye bilirsiniz. Çünkü onlar doğal ortamda oynana oyunlardır. Dijital oyunlar ise insan eliyle gelişen oyunlardır. İnsan eli ile gelişen her şeyin bir zararının olduğunu bilmek gerekir.

Kullanıcılarına En Çok Zararı Olan Oyunlar Nelerdir?

Bu sorunun cevabı okunma zamanına göre değişebilir. Gelişen teknoloji ve gelişen toplum ile her gün daha fazla oyun piyasaya sürülmektedir. Bugün için zararı en çok olan oyun sayısı ikidir. Ama bir hafta sonra piyasaya yeni oyunlar sürülür ve bu sayı artar.

En çok zararı olan oyunlardan birisi Blue Whale’dir Yani Türkçe olarak Mavi Balina oyunudur. Bu oyunu haberleri takip eden birçok kişi duymuştur. Bu oyun çok tehlikeli bir oyundur. Oyun bile denemeyecek bir seviyede olup insanları ölüme sürükler. Birçok çocuk bu oyun yüzünden kendini öldürmüştür. Veya ciddi kendine ciddi hasarlar vermiştir.

Diğer bir oyun ise Mariam’dır. Bu oyunun henüz daha cinayete teşvik ettiği duyulmamıştır. Oyunun psikolojiyi bozmasından ötürü yasak ve tehlikeli statüsünde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.