İtalya’nın ArtesinaKayak Merkezi 90km uzunluğunda pist alanlarına sahip bir kayak merkezidir. Kayak merkezinde pistlerin bulunmuş oldukları yükseklik mesafeleri 1320 metre ile 2100metre arasında değişiklik göstermektedir. Artesina Kayak Merkezinin bulunmuş olduğu alan yüksekliği 1350metre rakımındadır. Artesina İtalyan Kayak Merkezi, mekanik sistemler olarak, 12adet teleferik tarafından sunulan hizmet ile 15adet ayrı pist ile, yokuş aşağı ve yokuş yukarı kayak pistlerinde toplamda 90km’lik doğrudan erişimi sağlamaktadır. Artesina Kayak Merkezi’nin tesisi oldukça büyük bir alanı kaplamaktadır. Yükseklerde bol kayak pistleri blunurken aşağılardada ağaçlarla bezenmiş hatlar bulunmaktadır. Kayak merkezindeki pistler çok kalitelidir. Sürekli bakım altındadır. Asansör firmaları tarfından pist alanları bakıma alınmaktadır. Gerektiğinde yapay kar imkanıda sunmaktadır.
2000 metre yüksekliğindeki kayak pistleri oldukça güvenilir ve kayak sporu için oldukça kaliteli pistleresahiptir. Pistlerdeki kar kalitesi oldukça yüksek, yoğunlukta ve fazladır.

Artesina Kayak Merkezinde2 adet orta düzey kayakçılar için pist alanı, 3adet yeni başlayan düzeyler için özel pist oalanıı ve 2 adet Snowboard kayakçıları için oluşturulmuş olan özel pist alanı ve 3adet de profesyonel kayak severlere özel pist alanı bulunmaktadır.

Artesina Kayak Merkezinde2 adet siyah pistler, 8 adet kırmızı pistler, 7adet mavi pistler, 4km’lik Cross Country Pistler ve toplamda 90km iniş pisti bulunmaktadır.
Artesina Kayak Merkezinde780metre’den 2100metre yüksekliğine kadar liftimkânı bulunmaktadır.
Artesinaşehir merkezine olan uzaklığı 2 saatcivarındadır. Kayak merkezinin yerleşim merkezine yakın olmasından dolayı hafta sonları eğlence için başvulan, kısa kış tatili sunan bir merkez olarak tercih edilen bir tesisdir.

Turin Cuneo Havaalanına olan uzaklık sadece 1 saattir. İyi sürüş koşullarında hava alanından çıkıp hızlı bir şekilde pist alanında olmanız mümkündür.
Kayak merkezinde mekanik lift sistemi olarak, sürüklemeli asansörlerin yanı sıra yeni saldalyeli asansör olanaklarıda bulunmaktadır. Bunların yanı sıra 3 adet telesiyej sistemide eklenmiştir. Merkezde yani başlayan kayak severlere özel halı asansör sistemide bulunmaktadır.

Kayak merkezi bence yeni başlayan düzeyindeki kayakçılar için mükemmel bir seçimdir. Burada kayak ve çeşitli kış sporları konusunda eğitim veren oldukça sevecen bir kayak okulu bulunmakatadır. Snowboard sporu için çok iyi bir kar parkı alanı mevcuttur. Bu alanda gece kullanımı için ışıklandırılmış ve bir demiryolu mekanik sistemide bulunmaktadır. Ayrıcauzman eğitmenlerin bulunduğu büyük bir snowboardeğitim mekânı bulunuyor.

Kış sporları ve snowboard’a ait kiralama dükkanıda bulunmaktadır. İstediğiniz spor dalına özel ekipmanları kolaylıkla kiralayabilirsiniz. Gece hayatı sınırlı olan bir kayak merkezidir. Geceleri kayak pistlerinde kayak yapan kişileri daha sık görebilirsiniz.

Konaklamanız için sunulmuş birbirinden mükemmel oteller ile sessiz bir tatilin tadını çıkarmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.