Astroloji astronomi kozmoloji gibi bilim dallarından yararlanmasına rağmen astroloji bilim dalımıdır? Sorusunun cevabı astrolojinin bir bilim dalı olmadığıdır. Astroloji de zaman ve mekan gibi kavramlar üzerinde bir sistem olduğu için mekan değişebilse de zaman değişemediği için astroloji bir bilim dalı değildir. Astroloji bir bilim olmamasına rağmen bilimsel ögelerle açıklamalarda olduğu için astroloji bir ilimdir.

Astroloji göksel cisimlerden yararlanarak, sürekli değişen zaman içinde zamanın kalitesini ve özelliklerini değerlendirir.

 Astroloji zamanın ve kişiliklerin özelliğini nasıl değerlendirir?

Astroloji de Güneş’in, Ay’ın ve göksel cisimlerin neden, niçin, nasıl, niye orada olduklarını belirlemez, onların hareketlerini değerlendirir. Onlara göre insanlarda karakter ve kişilik özelliklerini analiz etmeye çalışır.

 Astrolojiye inanmak

Astroloji çoğu insanın dilinden düşmeyen bir konu olup, ikilemeye düşen bir ilimdir. Bazı insanlar sadece burçlar nedeniyle astrolojiye inanmazken bazı insanlar astrolojinin bütün her şeyini ele alıp ona göre fikir yürütmenin daha mantıklı olduğu görüşündedir.

Bir çok insana göre astrolojinin varsayımları doğru çıkıyor. Fakat bilinçaltımızda neye inanırsak onu yaşadığımız bir evrende, kafamızı karıştıran, okuduğumuz aylık, yıllık, günlük burç yorumlarının doğru çıkması aslında pekte bir sürpriz yaratmıyor.

 Astroloji neden bir bilim dalı olamaz?

Astrolojinin genelde çıkan doğru yorumları var ama bu onun bir bilim dalı olması için yetmiyor. Bir ilimin bir bilim sayılması için bilimsel verilerle açıklanıp analiz edilmesi ve yüzde yüz doğru çıkması gerekiyor. Ancak astrolojinin bulunduğu yorumlar yüzde doksan gibi bir sonuç olduğu için ayrıca her şeyin kanıtlanamadığından astroloji bir bilim dalı sayılmıyor.

 Astroloji bir bilim dalı değilse nedir?

Bu nedenle astrolojiyi bilimsel verilerden yola çıkan ancak bu verilerin daha samimi daha içten ve manevi anlatımları olan, sanatsal yönü olan bir ilim olarak değerlendirmek daha doğrudur. En basitinden astrolojiyi değerlendirmek gerekirse yıldızların, gezegenlerin belirli dönemlerdeki konumlarına ve hareketlerine bakarak geleceği tahmin etmeye çalışmak ve kişiliklerin karakter üzerindeki analizleri yürütmektir.