Orijinal adı The Deer Hunter olan Avcı, 1978 yılı Amerika ve İngiltere ortak yapımı bir savaş ve dram filmidir. Film, gerçek anılara dayanan ve Erich Maria Remarque tarafından yazılan Drei Kameraden isimli romandan esinlenerek beyaz perdeye uyarlanmıştır. Yaklaşık 15 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 milyon dolara yakın bir hasılat elde etmiştir. Yayınlandığı dönem büyük ses getiren ve çeşitli organizasyonlarda toplam 43 ödüle aday gösterile film bunlardan 26 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Yönetmen koltuğunda Michael Cimino’nun oturduğu fimin yapımcılığını da Michael Deeley, John Peverall ve Barry Spikings ile birlikte Michael Cimino üstlenmiştir. Hikayesi Michael Cimino, Deric Washburn, Louis Garfinkle ve Quinn K. Redeker ‘e ait olan filmin senaryosunu Deric Washburn kaleme almıştır. Müzikleri Stanley Myers imzası taşıyan filmin güçlü oyuncu kadrosunda Robert De Niro, John Cazale, John Savage, Merly Streep, George Dzundza, Christopher Walken, Chuck Aspegren, Rutanya Alda gibi isimler yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınan Avcı, Akademi Ödülleri’nde toplam 9 dalda aday gösterilmiş ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Ses, En İyi Kurgu olmak üzere 5 dalda Oscar’a layık görülmüştür.

Filmde çok yakın üç arkadaşın dostluğu işlenmektedir. Vietnam Savaşı’na katılmak durumunda olan arkadaşlar son olarak aralarından birinin düğününde bir araya gelir ve ava çıkar. Savaş yüzünden birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan arkadaşların dostlukları taktire şayandır. Avcı bu alanda yapılmış en etkileyici filmlerden biri olarak dikkat çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.