1997 yılındaki yetki devrinin ardından kurulan özerk parlamentosuyla ayrılık sinyalleri veren İskoçlar, 307 yıl aradan sonra bugün sandık başına giderek “tekrar bağımsız olma” yolunda oy kullanacakalar. Kayıtlı olan 4.1 milyon seçmen sandık başına giderek “İngiltere ile yola devam etmek mi yoksa ayrılıp kendi kaderini çizmek mi” sorusunun cevabı için oy verecek. Yapılan anketler bağımsızlık yanlılarıyla devamlılık isteyenlerin neredeyse başabaş olduğunu gösteriyor. Sonucu çoğu seçimde olduğu gibi “kararsız seçmenler” belirleyecek.

Seçimlerde dikkati çeken nokta ise ayrılma ya da birlikte devam etme kararlarının altında siyasiden daha çok ekonomik etkenlerin rol oynaması. Bağımzlık yanlıları sahip oldukları petrol ve doğalgaz ile kendi ekonomilerini çok daha iyi kurup yönetebilecekleri ve varolan hayat standartlarını iyileştirebilecekleri teziyle yola çıkarken , devam yanlıları ise “ayrılık” durumunda değişecek ekonomik koşullardan olumsuz yönde etkilenmekten korkuyor.

Öte yandan dikkate değer bir diğer nokta ise ; tüm referandum kampanyası boyunca tarafların demokratik koşullar içinde çalışması ve hiçbir taşkınlığın olmaması. Bağımsızlığın kabulu halinde dahi bazı eski gelenekler sürdürülecek ; sözgelimi İskoçların Kraliçe’ye olan bağlılıkları sembolik düzeyde dahi olsa devam edecek