Özgün adı The Grand Budapest Hotel olan Büyük Budapeşte Oteli, 2014 yılı Amerika ve Almanya ortak yapımı bir komedi ve dram filmidir. Yayınlandığı dönem büyük ses getiren film, kısa sürede gişede önemli başarılara imza atmıştır. 100 dakika uzunluğundaki film renkli formatta izleyiciyle buluşmuştur.

Yönetmen koltuğunda Wes Anderson’ın oturduğu filmin yapımcılığını Wes Anderson, Jeremy Dawson, Steven M. Rales ve Scott Rudin üstlenmiştir. Müzikleri Alexandre Desplat imzası taşıyan Büyük Budapeşte Oteli’nin güçlü oyuncu kadrosunda Jude Law, Ralph Fiennes, Edward Norton, Lea Seydoux, F. Murray Abraham, Bill Murray, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Harvey Keitel, Mathieu Amalric, Tom Wilkinson, Tilda Swinton gibi ünlü isimler yer almaktadır. Stefan Zweig’ın çalışmalarından uyarlanan filmin senaryosunu yönetmeni Wes Anderson kaleme almıştır.

Filmde Orta Avrupa’da bulunan Büyük Budapeşte Oteli’nin hikayesi anlatılmaktadır. Fantastik bir hikayenin anlatıldığı filmde 20. Yüzyılda yaşanmış olaylardan referanslar da gösterilmektedir. Hikaye, otele çok önceleri gelip belboy olarak çalışmaya başlayan, ardından da otelin sahibi olan Zero Mustafa’nın gözünden izleyiciye aktarılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.