Orijinal adı Double Indemnity olan Çifte Tazminat, 1944 yılı Amerikan yapımı bir gerilim ve suç filmidir. Çıktığı dönem büyük ses getiren film, günümüzde de popüler yapımlar arasında yer almakta ve çeşitli otoritelerce oluşturulan en iyi filmler listelerinde üst sıralarda bulunmaktadır. Paramount Pictures aracılığıyla izleyicilerle buluşan film, yönetmenine büyük bir ün kazandırmıştır.

cifte-tazminatKara film türünün Amerikan sinemasındaki ilk örneklerinden biri olan Çifte Tazminat filminin yönetmen koltuğunda Billy Wilder oturmaktadır. İMDb Top 250 listesinde ilk 100 film arasında kendine yer bulan filmin, yapımcılığı Joseph Sistram tarafından üstlenilmiştir. James M. Cain’nin romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin uyarlama senaryosunu, filmin yönetmeni Billy Wilder ile birlikte Raymond Chandler kaleme almıştır. Oyuncu kadrosunda Fred MacMurray, Barbara Stanwyck, Edward G. Robinson, Porter Hall, Jean Heather gibi isimlerin yer aldığı filmin müzikleri ise Miklos Rozsa tarafından bestelenmiştir. Akademi Ödülleri’nde 7 dalda aday gösterilen Çifte Tazminat, buradan ödül kazanmayı başaramamış ancak çeşitli organizyonlarda En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yönetmen gibi ödüllere layık görülmüştür.

Fred Macmurray’nin hayat verdiği Neff, bir sigorta şirketinde çalışmaktadır. Bay Neff, mesleği gereği gittiği bir evde müşterisinin karısına aşık olunca bir takım planlar kurmaya başlar. Aşkına karşılık bulan Bay Neff, kadınla birlikte kadının kocasını öldürmek için plan yaparlar. Planlarında adamın ölümünden dolayı alacakları “çifte tazminat” önemli bir etkendir. Ancak tahmin edemedikleri unsurlar olayları farklı bir boyuta taşıyacaktır.

One Reply to “Çifte Tazminat”

  1. güzel bir film izlemenizi tavsiye ederim. Sakıncalı sahneleri olsa da aile içinde de izlenebilir bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.