Orijinal adı The Shining olan Cinnet, 1980 yılı Amerikan yapımı bir korku ve gerilim filmidir. Stephen King’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan Cinnet, türünün öncüleri arasında yer almaktadır. Korku filmi dendiğinde akla ilk gelen filmlerden olan Cinnet, 19 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilmiş ve dünya çapında 60 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır.

the-shiningYönetmen koltuğunda dünyaca ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in oturduğu filmin yapımcılığı da Kubrick’e aittir. Müziklerini Wendy Carlos’un bestelediği Cinnet filminin uyarlama senaryosu da filmin yönetmeni Stanley Kubrick ve Diane Johnson tarafından kaleme alınmıştır. 120 dakika uzunluğundaki filmin oyuncu kadrosunda ise Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers, Barry Nelson, Philip Stone gibi isimler yer alıyor.Filmin içerdiği takip sahneleri ve bu sahnelerin dönemin şartlarına göre oldukça zor çekilmesi nedeniyle filmin çekimleri bir hayli uzun sürmüştür.

Bir roman uyarlaması olan filmde anlatılan hikayeye kısaca değinirsek; filmde Jack Torrance’in bir otelin kışın yapılacak olan bakımını üstlenmesiyle birlikte, ailecek kışı geçirmek üzere gittikleri otelde yaşadıkları anlatılmaktadır. Kışın otelde yalnız kalan aile bir takım karanlık güçler yüzünden zor zamanlar yaşayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.