Dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar Atak aşaması, Seyir Aşaması, Güçlendirme Aşaması ve en son olarak da Koruma Aşamasıdır. Bu dört aşamada rahatlıkla uygulayabileceğiniz ve sizi kilolarınızdan çabucak kurtaracak besinlerden oluşan bir programdır. Öyle ki son 2 aşamaya geldiğinizde, siz zaten kilolarınızı vermiş ve istediğiniz forma da kavuşmuş oluyorsunuz.

Atak aşaması başlangıç aşamasıdır. Tamamen protein içeren gıdalar alırsınız ve ortalama 5 gün boyunca devam edersiniz. Burada hemen belirtmekte fayda var; dukan diyet programına başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey; dukan testidir. Bu testin en önemli özelliği, sizin gerçekte kaç kilo fazlanızın olduğunu ve ideal kilonuzun da ne olduğunu tespit etmesidir. Dolayısıyla siz kendinize göre bir hesaplama yapmazsınız. Boyunuz, mevcut kilonuz, yaşınız ve hatta cinsiyetinizi bile sisteme girip, elde ettiğiniz bu doğru bilgiler ışığında hareket edersiniz. Dukan Testini kullanmanın bir diğer avantajı da, bu diyet programının aşamalarını ne kadar süre uygulamanız gerektiğini bilmeniz ve anlamanız konusudur.

Dukan diyet programı ve aşamalarından bahsettiğimizde göre, ilk aşama olan Atak aşamasında rahatlıkla yiyebileceğiniz bir tarifi paylaşmak isteriz. Jambonlu Yumurta Tarifimiz için gerekli malzemelerimize gelecek olursak;

*1 adet yumurta (isterseniz 2 yumurta ile de hazırlayabilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum)

*1 dilim jambon (kesinlikle dana jambon)

*Sevdiğiniz tüm baharatlar

Öncelikle yumurtayı güzelce çırpıyor ve yapışmayan tavaya döküyorsunuz. Üzerine minik minik kestiğiniz dana jambonları ve baharatları da ilave edip pişiriyorsunuz. Dana jambonlu yumurtamız hazır.

Herkese afiyet olsun.