Dukan diyet programı, ünlü Fransız diyetisyen ve beslenme uzmanı Dr.Pierre Dukan tarafından hazırlanmıştır. Dr.Pierre Dukan, senelerce araştırmalar yapmış ve klinik çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmaların sonucunda gelişen bu diyet programı, çok özel bir programdır. Hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Her şeyden önemlisi sağlıklı bir şekilde zayıflarsınız. Bir diğer önemli hususta verdiğiniz kiloları geri almanızı engellemek için 2 aşaması vardır. Bu son iki aşama ile hem verdiğiniz kilolarınızı geri almadan, ideal kilonuzda kalırsınız, hem de yaşantınızı daha sağlıklı hale getirirsiniz.

Protein ağırlıklı bu diyet programında, atak aşaması uyguladığımız ilk aşamadır. Bu aşamada, tamamen protein içeren besinleri tüketirsiniz. Örneğin; et, balık, deniz mahsulleri, süt ve süt ürünleri bu protein içeren besinlerin arasındadır. Ortalama 5 gün süren, bu aşamada kesinlikle aç kalmanız veya öğünlerde kalori hesabı yapmanız da gerekmez. Ayrıca adet hesabı ile de yemeniz gerekmez. Yani 3 köfte yemelisiniz gibi şeyler bu programda yoktur. İstediğiniz kadar ve istediğiniz zaman yiyebilme özgürlüğünüz vardır.

Atak Aşamasında dikkat etmeniz gereken hususların başında; bol su içmeniz gerektiğidir. Çünkü sıvı tüketimi çok önemlidir. Ayrıca kabızlık ile ilgili bir sorun yaşarsanız da; tek çözüm yulaf kepeği tüketimidir. Günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği, bu aşamada tüketilmesi zorunludur. Yulaf kepeğini tüketirken, yoğurdun içine koyup da tüketebilirsiniz.