Dukan diyeti temel olarak 4 aşamadan meydana gelir. Bu evreler Atak Evresi, Seyir Evresi, Güçlendirme Evresi ve Koruma Evresidir. Temel olarak, protein ağırlıklı bir diyet programı özelliğindedir. Bu programın ilk çıkış amacı, obezite ile mücadeledir. Çünkü ünlü Fransız diyetisyen ve aynı zamanda beslenme uzmanı Dr.Pierre Dukan, bu konuda senelerce çalışmalar yapmıştır. Uzun yıllar yaptığı araştırmalar ve de klinik çalışmalar sonucunda, bu diyet programını hazırlamıştır.

Obezite, özellikle batılı ülkelerde çok ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Pek çok hastalığa da davetiye çıkartan obezite, diyabet hastalığının ve kalp krizinin de tetikleyicisi durumundadır. Sonuç olarak; bu konuyla mücadele veren Dr.Pierre Dukan, protein ağırlıklı ve 4 aşamadan oluşan bu program ile milyonların kalbini kazanmıştır.

Dukan diyetinin koruma evresi yani koruma aşaması olarak da geçer ki; bu son aşama ve hayatınızda bir yaşam stili oluşturmaktadır. Bu aşamaya gelene kadar, bütün fazla kilolarınızı verdiniz ve olmanız gereken ağırlığa geldiniz. Şimdi yapmanız gereken şey, bu ideal ağırlığınızı korumak ve kurtulduğunuz fazla kilolarınızı da geri almadan hayatınıza devam etmek olacaktır. Çünkü bu öyle bir diyet programıdır ki, bir kere uyguladıktan sonra, siz de vazgeçemeyeceksiniz.

Koruma evresinde beslenme grubunuz yok. Sadece haftada bir günü protein günü yapmanız gerekiyor. Ekstralarınız var ve üstelik haftada 2 öğün de kendinizi ödüllendirebileceğiniz günleriniz var. Güçlendirme aşamasındaki tüm gıdaları tüketebilirsiniz. Nişastalı besinleri haftada 2 kere tüketilebilirsiniz. Ayrıca, dikkat etmeniz gereken bir hususta, egzersizlerinizi ihmal etmemenizdir.