Fransız Dr.Pierre Dukan tarafından geliştirilen, fazla kilolarınızdan hemen kurtulmanızı sağlayan ve en önemlisi de olmanız gereken ağırlığa geldikten sonra da muhafaza etmenizi sağlayan bir diyet programıdır. Dukan Diyeti ile ilgili hazırlamış olduğu kitabı, senelerce üzerinde çalıştığı ve yaptığı klinik çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kitabı ilk çıktığında Fransa’da milyonlarca takipçisi oluşmuş, daha sonra da başka dillerde çevrilip, bu diyet programı pek çok ülkede, kişiler tarafından uygulanmaya başlamıştır.

Protein ağırlıklı olan ve ilk aşaması da tamamen protein içeren besinlerin tüketilmesi ile başlayan Atak Evresidir. Atak aşaması olarak da geçen bu aşamada; hemen kilo vermeye başlarsınız. Bu aşama maksimum 10 gün sürer ama ortalama uygulanma süresi de 5 gündür. Diyet programının başlangıcı olmasına ve kilo vermeye başlamanıza rağmen, kilo vermek için aç kalmanız gerekmez. Kalori hesabı yapmanız ya da porsiyon hesaplamaları yapmanız hiç gerekmez.3 köfte veya 5 köfte yemenizin önemi yoktur. Önemli olan aşamanın gerektirdiği şekilde hareket etmek ve protein içeren besinler ile beslenmektir.

Protein içeren besinler dediğimizde ilk aklımıza gelenler; et, balık, kümes hayvanları, süt ve süt ürünleri, sakatat başta gelmektedir. Mutlaka her gün 1,5 litre su tüketmeniz ve 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği yemeniz gerekir. Yulaf kepeği, kabızlık sorunu yaşarsanız harika bir çözümdür. Hatta yulaf kepeğini yoğurdun içine koyup da yiyebilirsiniz.

Daha bu aşamada kilo vermeye başlarsınız.