Hisse senedi yorumlarını yaparken, analiz ederken öncelikle ilgilenilmesi gereken kendi yatırım tipinizi belirlemenizdir.

Yatırım tipinizi 2 ana kategoride değerlendirecek olursak bunlar;

-Kısa vadeli hızlı alım satım ile hızlı kazanç sağlananlar

-Uzun vadede zamanla kazanç sağlanan hisseler

Kısa Vadede En çok Yorumlanan Hisseler

Kısa vade de en çok getiriyi her zaman olduğu gibi son zamanlarda yine küçük firmalar getirmekten ancak bu firmalar çok yorum yapılmasına göre değil anlık takip ile incelendiği için üzerinde çok durulmuyor. Kısa vadede riski daha düşük şekilde yapılacak yatırımlar ise gündem ile piyasası değişen hisse senedidir. Bu şekilde en çok yorumlanan hisse senedi her ülkede olduğu gibi hükümet destekli hisse olarak geçen yarı özel veya ülke ile beraber çalışan hisselerdir.

Bu şekilde bakacak olursak;

23 Milyar TL piyasa değeri ile Aselsan, 17 Milyar TL piyasa değeri ile Türk Hava Yolları, 6 Milyar TL ile Petkim hem hızlı değişimlere uğrayan hisse senetleridir. Kısa vade de hem riski daha düşük, hem de en büyük değişimlere uğrayan bu hisseler yatırım tipinize uygunsa ilk düşünmeniz gerekendir.

Uzun Vadede En Çok Yorumlanan Hisseler

Hisse senedi aldıktan sonra yaptığınız yatırımdan kısa sürede bir dönüş beklemiyor iseniz size en çok kazandıracak yatırım tipi budur. Bu yatırım tipinde genel olarak yatırım yapacağınız hisseler köklü firma ve şirketlerdir. Opel, Halk Bankası, Coca Cola gibi en çok yorumlanan ve yıllardır yerini koruyan köklü firmalara yapacağınız yatırım kısa vadede küçük kazançlar veya küçük zararlar ile ilerlese de uzun vadede size büyük miktarlar kazandıracaktır.

Uzun vadede en çok yorumlanan ve 2003 yılından 2018 yılına kadar olan süreçte 20 kat ve daha fazla kazandırmış firmalara örnek vermek gerekirse bunlar;

Karsan Otomotiv Sanayi, Tüpraş, Koza Anadolu Metal Madencilik, Ereğli Demir Çelik ve çokça kullandığınız teknoloji şirketleri başı çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.