İnsanoğlunun geçmişten bu yana süre gelen toplu yaşam alanı ve yerleşme psikolojisi vardır. Çok eski tarihlere dayanan yerleşim yerleri genellikle insanoğlunun doğa ile uyum içinde olabileceği ve doğanın ona tarım ve yerleşim gibi alanları sunan yerler olmuştur.

İnsanoğlunun bunca gelişmiş teknolojik imkânlara rağmen halen daha dünya üzerinde ki en eski yerleşim yeri neresi sorusuna cevap bulamamıştır. Kesin bir yargı olmamasına rağmen insanoğlunun geçmişten bu yana en eski yerleşim yeri olarak Konya ilinin sınırları içerisinde yer alan Çatalhöyük bölgesi olarak kabul görmüştür.

Son yıllarda yapılan kazılar neticesinde de bu yargı bulunan evler ve duvarlara çizilmiş hayvan ve av resimleri gibi bulgularla desteklenmiştir. Çatalhöyük bölgesi yapısal özellikleri ile de bu durumu desteklemektedir. Eski çağlarda Çatalhöyük bölgesinin çoğunluğunun düz bir alan olması da avcılığın yanı sıra tarımla da uğraşmış olan ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu gösteren bulgulardandır.  Binlerce insanın yaşamış olduğu düşünülen bu bölge son yıllarda Dünya Miras Listesine de girmeyi başarmış bir en eski yerleşim yeridir.

 

en-eski-yerlesim-yeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.