Psikolojinin farklı pek çok çalışma alanından biri olan endüstriyel psikolojisi tanım olarak iş yerinde çalışanın çalışma performansını artırmayı ve çalışanın motivasyonunu yükseltmeyi amaçlayan ve böylece hem iş veren için yüksek performans sağlanması hem de çalışan için uygun koşulların oluşmasına öncülük eden birimdir. iş ve örgüt psikolojisi olarak da bilinmektedir.

 Amaçları;

Endüstri psikolojisinin çalışma alanı içerisindeki amaçları ilk olarak uygun kişilerin işe alınmasına öncülük etmektir. sonrasında iş yerinde elemanların motivasyonunu artırmak, çalışanlar arasında uyumu sağlamak, iş yerinde çalışanların psiko-sosyal sorunlarını tespit ederek gereken müdahaleyi yapmak ve psiko-teknik testler hazırlamaktır. ayrıca iş yerinde iş analizi yaparak görev tespitinde bulunmak ve görevi konusunda yeterli olmayan kişiler için gerekli eğitimleri sağlayarak kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ilk anda akla gelen amaçları arasında sayılabilir.

 Çalışma alanları?

Endüstri psikolojisinde amaçlar göz önüne alındığında çalışma alanı olarak ilk akla gelen insan kaynakları birimidir. fakat insan kaynaklarında daha çok bir endüstri psikoloğundan beklenen işe alımlarda aktif rol oynamasıdır. Ancak iş tanımında işe alım dışında daha pek çok görevi bulunmaktadır. Bu nedenle de şirketlerin bu görevde ki kişileri diğer alanlarda da görevlendirmeye dikkat etmesi gereklidir.

Ayrıca iş dünyasında danışmanlık firmalarında kendi alanları konusunda hizmet verebilirler veya kendi danışmanlık şirketlerini kurabilirler. Danışmanlık konusunda da yöneticilik, kişisel gelişim ve iş analizi gibi konularda hizmette bulunabilirler. Piyasada yalnızca iş analisti olarak serbest çalışmakta yine bir kariyer planı olarak tercih edilebilir.

Özel sektör tercih etmeyen kişiler için bakanlıklar alternatif çalışma alanı olarak bulunmakta ve endüstri psikoloğuna bu yerlerde oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra her alanda olduğu gibi akademisyenlikte bu alanda yine dikkati çeken bir seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.