Etiket mantığı sadece ürün bilgilendiren kağıt parçaları olarak değerlendirilirse büyük yanlış yapılmış olur. Etiketleri sınıflandırmak yada çeşitlerini saymak oldukça zordur. Çünkü neye göre sınıflandırma yapılabilir ki. Hammaddesine göre olabilir, kullanılacağı alana göre olabilir, dayanıklılığına göre olabilir, baskı tekniğine göre olabilir. Kısacası etiket sektörü bambaşka sektörken bu etiketlerin baskısını yapan yazıcı cihazları o kadar ayrıştırılmaz. Genel olarak iki tip baskı mantığı vardır. Bunlar ribonlu yada ribonsuzdur. Ayrıca da masaüstü, endüstriyel yada portatif olarak ayrıştırılması mümkün olabilir. Portatif barkod yazıcılar isimlerinden de anlaşılacağı üzere taşınabilir cihazlardır.

Bu tür cihazlara örnek olarak Extech Atlas 4 barkod yazıcı modelini verebiliriz. Bu barkod yazıcısı direkt termal baskı tipinde çalışmaktadır. Kısacası ribon kullanmamaktadır. Bu sayede de baskı maliyeti yok denecek kadar azdır. Extech Apex 4 barkod yazıcısı üretici firmanın bir çok alanda kullanılabilen portatif yazıcı türlerinden bir tanesidir. 2 m’ye kadar düşme yada darbelere karşı dayanıklılık sağlayan testlerden olumlu olarak geçmiş olan Extech Atlas 4 barkod yazıcısı dayanıklı plastik gövdesi ile dış ortamın olumsuz etkilerinden korunmaktadır.  barkod yazıcısı 40 m uzunluğundaki ruloların baskısını yapabilmek amacıyla kavisli bir ön kapağa sahiptir. Bu sayede de uzun süre rulo değişimi yapmadan işlem yapabilmektedir.  Atlas 4 barkod yazıcısı seri bağlantı (LPT) portu aracılığı ile kablolu bağlantı sağlarken, IrDA, Bluetooth ve Wireless LAN gibi modülleri ile de kablosuz bağlantı olanakları sunmaktadır. Saniyede 104 mm hızında baskı yapabilen Extech Atlas 4 barkod yazıcısı 108 mm’ye ulaşan baskı genişliği sunmaktadır.

Atlas 4 barkod yazıcısının 203 dpi çözünürlük sunması kullanıcı tarafından bir tercih nedeni olarak görülebilir. UPC / EAN / JAN, Code 39, Code 93, Code 128, EAN 128, NW7, 5, ITF, Postnet, RM4SCC, OSA-kodu, RSS14, Müşteri Bar Code MSI, Endüstriyel 2 gibi barkodların baskısını yapabilen etiket yazıcısı PDF 417 2D kodlarında baskısını gerçekleştirebilmektedir. Son dönemin en çok kullanılan işletim sistemleri ile de % 100 uyumlu çalışan cihaz barkod yazıcısı bu özelliği ile de kolay kurulum sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.