Her birey, belli bir konu hakkında, belli bir düzeyde, bilgiye sahiptir. Bu bilgi düzeyi kişiden kişiye değişmektedir. Bilginin düzeyi, kişinin almış olduğu eğitim, tecrübe, kendini geliştirme, deneme vb. yöntemlerle arttırılabilmektedir. Onun dışında bilginin hangi konuda, hangi kategoride olması da kişinin bilgi miktarını etkiler. Eğer konu bakımından kişinin tecrübeli olduğu veya alanından olan konulardan bilgi durumu olursa, bu düzey diğer kişilere nazaran daha fazla ve etkili olabilir. Bu durumu çevre bireylere de yansır.

Genel kültür ise adında anlaşılacağı üzere hemen hemen herkesin belli bir düzeyde sahip olduğu genel konular hakkındaki bilgidir. Bu konular güncel konular veya herkesi etkileyen konularda olabilir.

Makaleler ise insana bilgi verme konusunda yeterli olabilecek yazılı kaynaklardır. Makale tipli yazılar kendi yapıları bakımından zaten kesin bilgi aktarımına müsait yazı tipleridir. Bu yüzden ‘genel kültürün önemini anlatan makaleler nelerdir?‘ diye düşündüğümüzde ilk akla gelen, o konu hakkında tam olarak açıklama sunan makalelerdir.

Genel kültürün insan üzerinde kullanmasa dahi kattığı birçok tecrübe vardır. Günlük hayatta çıkarım yapma, farklı konular hakkında düşünce öngörüsü gibi yetenekler, genel kültürün arttırılması ile ilgilidir. Bu sebepten dolayı insanların daha fazla genel kültüre yatkınlık sağlayabilmek için bu kesin bilgi verici, resmi yazı türü olan makaleler ile genel kültürün önemi, insanlara aşılanmalıdır. Bu yazıların genel kültür hakkında gerekliliğine vurgu yaparak, kişiler genel kültür ihtiyacı hissettirilir.

Tek bir konu yerine birçok konuda kendini bilgi ile donatan insan, hayata bakış açısı ile daha uygun kararlar verir. Birey sadece kendisini değil, toplumu da bu konuda bilinçlendirir. Makalelerde bu konuyu topluma taşımak için en müsait yazı tipidir. İnsanların birbirlerini yönlendirmesi ile genel kültür konularındaki eksiklik makaleler ile daha çabuk çözümlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.