Hayvanları İnsanlardan Ayıran Temel Özellik Nedir

Hayvanları insanlardan ayıran temel özellik, şüphesiz ki düşünme ve konuşma yeteneğimizdir. Tüm hayvanların kendilerine özgü varoluş biçimi vardır. Kartallar görme, çitalar koşma, insanlar düşünme ve konuşma gibi, doğaya adapte olma şekillerimiz farklılıklar gösterir.

Yaşadığımız Dünya gezegeninde, hayvanlarla olan biyolojik benzerliklerimizin bu denli birbirine benzediği gerçeği olmasına karşın, insanların kendilerini hayvanlardan ayırma çabası, eğer duruma bilimsel yaklaşım yapacak olursak, tamamen gereksiz görünmektedir. Zira kullandığımız ürünlerin dahi büyük bir kısmı, hayvanlar üzerinde test edildikten sonra biz insanların tüketimine sunulur.

Bazi filozoflara göre “insan nedir?”Hayvanları İnsanlardan Ayıran Temel Özellik Nedir

Aristo – İnsan, düşünen hayvandır.

  1. Camus – insan, itiraz eden hayvandır.

Heraklitos – İnsan, tartışan hayvandır.

  1. Nietzsche – İnsan, düpedüz hayvandır.

Düşünen, sorgulayan insanların ve felsefenin en temel sorularından biri, insanın ne olduğudur. Bu sorunun en basit yoldan cevabını, diğer canlılarla aramızdaki farkları düşünerek bulabiliriz.

Konuşma, Düşünme ve Zeka

Konuşma yeteneğimiz, zekamızdan; zekamız ise beyin kapasitemizden gelir. İnsan, karada yaşayan en büyük beyne sahip memelidir. Konuşma yeteneğimiz ve dilimiz, bizim bugünkü tarihimizi, sanatımızı, kültürlerimizi, dinlerimizi, mitolojilerimizi ve aklınıza gelebilecek birçok değerimizi yaratmıştır.

Dilimiz sayesinde bugünkü tıp ve teknolojimiz oluşup, ilerlemeye devam etmektedir. İlkel, doğada yaşayan insanların ömrü yaklaşık 30 yıldır. Bugün, iletişimimiz ve bilgiyi bir sonraki nesle aktarabilmemiz, dolayısıyla gelişmiş tıp sayesinde ortalama modern insan -bir diğer adıyla, homo sapiens sapiens- ömrü 70 yıldır ve bilim ilerledikçe bu süre artmaya devam edecektir.

İnsan, her ne kadar şu anki dünyaya hükmetmekte olsa da, bunu yaşayan diğer hayvanlara borçludur. Hiçbir canlı bir diğerinden üstün değildir. Sonuç olarak insan, sosyal ve dil-konuşma ile iletişim kurabilen bir canlı türü olması dolayısıyla, diğer hayvanlardan ayrılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.