İklimyeciler

Difüzör havanın çıkış yerinin daraltılarak hava hızını arttıran ve daha geniş alana yayılmasını sağlayan aletlerdir. Daha çok metrekare olarak geniş alanların ısıtılması veya soğutulması işlemlerinde ek preparat olarak kullanılırlar. Difüzörlerin iki çeşidi bulunmaktadır. Drum Jet Difüzör, Jet difüzör.

Jet Difüzör, Büyük salonlar, alışveriş merkezleri, havalimanları gibi geniş alanlarda üflenen havanın yatay olarak veya tek bir yöne ve geniş alanlara yayılmasını sağlayan aletlerdir. Aerodinamik bir dizaynla çalışırlar. Firmalara göre değişik modellere sahiptirler. Hepsindeki ortak özellik 360 derece her yöne dönebilen ve çıkan havanın bütün alanlara eşit dağılımını sağlarlar. Drum Jet Difüzör ise yine aynı şekilde geniş mekânlarda, fuar ve alışveriş merkezleri gibi alanlarda hava ısısını kontrol altında tutmakta kullanılırlar. Alüminyum profilden imal edilmektedir.

Daha çok hem geniş mekânlarda hem de yüksek tavanlı geniş mekânlarda kullanımı yaygındır. Bu difüzörler havayı hem yüksek mesafeye hem de uzun mesafeye atarak ısının geniş alana yayılmasını sağlarlar. Aerodinamik özellikleri sayesinde çalışırken çok düşük sesle çalışmaktadırlar. Hem ısıtma hem de soğutma gibi iki tür iklimleme seçeneklerine sahiptir. Difüzörler minimum iki buçuk metre maksimum 6 me tre yüksekliğe monte edilmektedir. Havanın ısısına bağlı olarak dağıttığı havanın şeklini değiştirebilen özelliklere sahiptir. Isınan ve soğutulan hava tek bir yerde kalmaz homojen bir biçimde tüm alana yayılır. Üç ayrı kanala monte edilebilmektedir. Düz geometrik alan, yuvarlak dairesel alan ve duvara monte edilebilmektedir.

Şık görsel tasarıma sahip olan Difüzörler havanın iklimlendirilmesi için en fazla tercih edilen ürünlerdir. Değişik renk ve modelleri bulunmaktadır. Hava sıcaklığının değiştiği durumlarda dahi bu ısı değişikliği Difüzörler sayesinde hissedilmez. En önemli özelliklerinden biride budur. Isı derecesi tercih edilenin dışına çıkmamaktadır. Bu sayede uygun iklimleme sağlanmış olur.

Kaynak : https://www.turkvent.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.