Türkiye son dönemlerin en çok gelişen ve yatırımcılar tarafından rağbet gören iş kolu ve alanı konutlaşma sistemidir. diğer ülkelere nazaran yapılaşma Türkiye de konut sistemi üzerinde çok fazla gelişmektedir. bunun başlıca nedenleri;

Ülkemizde çok fazla artan nüfus ve yabancı yatırımcıların bizim şehirlerimize gösterdiği yoğun ilgi başı çekmektedir. Bu da beraberinde konutların çok geniş alanlara yayılıp çok çabuk gelişip artmasına sebep olmaktadır. Peki bu artan konutların oluşabilmesi ve hayata yeni yapılaşma yerlerinin kazandırılması için önemli faktörler nelerdir.

 İNŞAATA BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Yapıların hayata kazandırılması için en başta imara uygun yerlerin doğru seçilmesi, çevreye zarar vermeden çevreci konut tasarımları oluşturulması, konut yapım yerlerinde oturan insanları rahatsız etmeyecek şekilde konut yapımı icra edilmesi, ilk etapta kullanılacak arazide keşifler oluşturup oraya uygun yeşil ortamlar yaratılması, insan nüfusuna ve yaşamına uygun yerler tasarlanması ve idari izinler alınması mecburidir.

Konutu hayata kazandırmak için ilk etapta mimarlar tarafından bu konut alanları projelendirip sağlam yapılar ve işlevli yapılar ortaya çıkarmak için mühendisliklerin statik mekanik ve benzeri konut tasarımını yakından ilgilendiren uzman kişilerden oluşan bir ekiple bu konut faaliyet haline getirilmelidir. Daha sonra projelere uygun iyi malzemeler ve ekipmanlar seçilip konut yapımı hayata geçirilmelidir.

KONUT YAPIMINDA DİKKAT EDİLEN ETKENLER

Konut yapımında dikkat edilen etkenler başında insanlara ferah ve geniş alanlar yaratmaktır. Örneğin; çok geniş peyzaj alanları ve sosyal etkinlik alanları oluşturulmalı, betan yığınlarından uzak organik detaylar göz önünde bulundurulmalı, eğitim alanlarına ve şehir merkezine kolay ulaşılabilirlik göz önüne alınmalı ve rahat yanılabilir alanlar yaratılmalı. Bunların aksinde bir ortam oluşturulursa insanların buralarda yaşam alanları kısıtlanır ve mimari açıdan ruhsuz ortamlar oluşmuş olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.