is-basvurusu-nasil-yapilirİş başvurusu yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli şey, başvurduğumuz firmaya uygun bir özgeçmiş hazırlamaktır. Bunun için iş ilanını ve firmayı dikkatlice inceleyerek çeşitli eklemeler ve çıkarmalar yapabiliriz. Tabii yanıltıcı olmamak şartıyla. Çünkü er ya da geç gerçekler ortaya çıkacaktır. İş görüşmesinde fark edilmese, işe alındığımızda görünür hale gelebilir yanıltıcı bilgilerimiz. Sonuç olarak kısa sürede işten çıkarılmamıza, ciddi bir zaman kaybına, özgüvenimizin kırılmasına ve bu kötü deneyimi özgeçmişimize aktaramayacağımız için daha uzun süre işsiz kalmış görünmemize yol açacaktır. (Uzun süre işsiz kalmış olmamamız da tercih edilme oranımızı düşürür.)

Başvurduğumuz pozisyonla ilgili olmayan deneyimlerimizi özgeçmişimizden çıkarabiliriz. Çok tecrübeli görünmek iyidir, ancak her durumda değil. Çünkü daldan dala atladığımız izlenimi vermek tam tersi etki yaratabilir. Bu yüzden birbiriyle ilgisiz tecrübelerimizi özgeçmişimize eklemek yerine kişisel özelliklerimizi, hobilerimizi, ilgi alanlarımızı, katıldığımız aktiviteleri ve seminerleri, hatta konuyla ilgili okuduğumuz yayınları eklemek daha olumlu bir sonuç verecektir.

Bizim için en büyük ipuçları ilandaki iş tanımında saklıdır. Tanımda belirtilen özellikleri bire bir aynı kelimelerle olmamak koşuluyla özelliklerimize ya da ön yazımıza ekleyebiliriz. Başvurduğumuz firmanın internet sitesi de bizim önemli bir bilgi kaynağı olacaktır. Siteyi detaylı bir şekilde inceleyip firmanın nelere önem verdiğini ve nasıl bir karakteri olduğunu tespit edebiliriz. Bu yolla da özgeçmişimize ya da ön yazımıza eklenecek ve çıkarılacak şeylere karar verebiliriz. Öte yandan firma ve yaptığı işler hakkında bilgi sahibi olarak görüşmeye gitmek, bir adım öne çıkmamızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.