İş başvurusu yaparken en sık kullandığımız yol kariyer siteleri. İnternet önümüze neredeyse sınırsız imkânlar sunuyor bu konuda. Diğer taraftan başvurunun çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılması, onlarca sitede sürekli aynı bilgileri doldurmak zorunda kalışımız bizi özensiz davranmaya ve gereksiz başvurularda bulunmaya itebiliyor. Ancak bir tıkla şirketlere gönderdiğiniz özgeçmişiniz sistemde saklı tutuluyor ve gün gelip tekrar başvuru yapmak istediğinizde olumsuz değerlendirildiyseniz bu özensiz özgeçmişiniz tekrar incelenmeden rafa kalkıyor.

Gelişi güzel başvuruda bulunmanın bir sakıncası şu şekilde karşımıza çıkıyor: Çok da içinize sinmeyen, özelliklerinize çok da uymadığını düşündüğünüz, belki de her gün gelip gitmeyi göze alamayacağınız derecede size uzak bir işe başvurduğunuzda görüşmeye çağrılabilirsiniz. Ancak tüm bu sorunlar görüşme sırasında ortaya çıkacaktır. Böylece elinizde başarısız bir iş görüşmesiyle evinize dönersiniz.

Özgeçmişlerinize gösterdiğiniz özen ölçüsünde olumlu değerlendirileceğinizi ve iş bulma sürecinizi kısaltacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Özgeçmişlerinize diyerek kelimeyi çoğul kullanmamızın sebebi, pek çok kariyer sitesinde özgeçmiş oluşturmamız. Oluşturduğunuz her bir özgeçmiş, tahmin ettiğinizden fazla işveren tarafından sizin hiç haberiniz olmadan taranıyor. Bu yüzden bir güncellemeniz olduğunda bunu bütün özgeçmişlerinize yansıtmayı ihmal etmeyin. Böylece hiç başvuru yapmadan güzel teklifler alma şansınızı kaçırmamış olursunuz. Firmaların özgeçmişleri sürekli olarak taramaları gerçeği, bilgilerinizi sık sık güncellenmenin önemini de ortaya koymuş oluyor. Gerekirse ufak tefek kelime değişiklikleriyle de olsa özgeçmişinizin en son güncellenenler arasında yer almasını sağlayın. Çünkü taramalarda en son güncellenen özgeçmişler dikkate alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.