Kimlik ismi Jennifer Lynn Connelly olan güzel oyuncu, 12 Aralık 1970 yılında ABD’nin New York şehrinde dünyaya geldi. Giyim mağazası işleten babasının adı Gerard Connelly, antikacı olan annesinin adı ise Eileen Connelly’dir.

jennifer-connellyYıldız oyuncu, eğitimini St.Ann’s School’da tamamlamıştır. Dah 10 yaşında iken modellik ajansına yazılan güze, kısa sürede modellik yapmaya başlamış ve televizyon reklamlarında oynayarak kendini insanlara tanıtma imkânı bulabilmiştir.

California Stanford Üniversitesi’ni bitirdikten sonra, Yale Üniversitesi’nde oyunculuk ve İngilizce eğitimi almıştır.Eğitimini tamamlamasının ardından Union of the Snakedlı video kilipte yer almıştır. Daha sonra birçok video kiliplerde de oyunculuk yapmıştır.

1984 yılında Once Upon A Time In America adlı sinema filminde rol alan yıldız oyuncu bu proje ile kariyerinde çok büyük bir çıkış yaşamıştır. Akabinde çeşitli dizi ve filmlerde başrol alarak bu günkü ününe kavuşmuştur.

Yıldız oyuncu, A Beautiful Mind adlı sinema filmi ile Bafta, Altın Küre ve Akademi ödülleri’nden En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerinin sahibi olmuştur.

 

Once Upon a Time in America, Career Opportunities, Higher Learning, Dark City, House of Sand and Fog, The Day the Earth Stood Still, The Dilemma ve Writers başlıca filmleri arasındadır.

2003 yılında Paul Bettany ile evlenmiş, stellan adında bir çocukları olmuştur. Aktörün bir ilişkisinden de kai adında bir çocuğu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.