Özgecan Aslan isimli genç kızın vahşice öldürülmesinin ardından gündemleri kuşatan kadın hakları, kadına şiddetin yeni ceza sistemi ve bunun gibi haberlerin ardından Aile Bakanlığından mali destek alan Hacettepe Üniversitesinin yaptığı araştırmanın sonuçları da duyuruldu.

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü yaptığı araştırmaların iç karartıcı sonuçlarında kadınların şiddete dayanamayacak hale geldiklerinde son çare olarak yetkili birimlere ulaştığı ortaya kondu. Yöneldikleri bölümlerdeki çalışanlardansa “yeniden dönmek, tekrar denemek” gibi fikirlerle bir orta yol tavsiyesi geldiği belirlendi. Orta yol fikriyle eve gönderileceğini düşünen kadınlarınsa “boşa yardım istemek” psikolojisiyle şikâyet yahut suç duyurusunda bulunmadığı anlaşıldı.

Yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz son altı sene sürecinde şiddete eğilimde fark edilir bir yükselmenin olmadığı fakat kadın ölümlerinin arttığı gözlemlendi. Şiddete eğilimin boyutları dayaktan cinayet boyutuna yükseldi. Türkiye’de on kadından dört tanesinin şiddete maruz kaldığını söyleyen proje sorumlusu Dr. İlknur Yüksel-Kaptanoğlu özde yatan problemin kadınların zavallı ve yardıma muhtaç varlıklar olduğunu söyledi.

Aile Bakanlığının bazı şekilsel düzeltmelerden geçirmesinin ardından araştırma kamuoyuna sunulacak.