Türkiye’nin geçmişten gelen ve giderek yok olan, elinde bulunan tarihi yapıları doğru bir biçimde bu güne aktarmaya çalışan, bu iş yaparken tarihi zenginliklerimize sahip çıkmayı bilen ve bunları ileriki nesillere aktaracak olan uzman kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Geleneksel Türk Sanatları Bölümü adından da kolayca anlaşılacağı gibi Türkiye tarihinin en eski sanat dallarına ilişkin, minyatür, hat, çinicilik, el sanatları, nakışlar, işlemeler, eski yazılar, Tezhip, Seramik ve Çini ve cam ve eski simgelerin araştırılarak, incelendiği, günümüz şartlarına bozulmadan aktarılmaya çalışıldığı bir bölümdür.

Türkiye’de tarihinde yer alan tüm Türk sanatlarını içeren bölümde temel derslerin dışında bol bol uygulama çalışmaları yaparak, yeni Dünya’da da sanatların kaybolup gitmesi önlemek amacıyla bu bölüm açılmıştır.

Tüp toplumlar gibi bizlerde sanat eserlerimize sahip çıkmayı amaç edinerek Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi/Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nü açmış bulunmaktayız. Sanata düşkünlüğü olanlar ve tarihi koklamak isteyenlerin tercih edebileceği manevi kazancı çok büyük ve bir o kadar değerli meslek türüdür.

Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim süresi hazırlık yabancı dil eğitimi ile beraber toplamda 5 yıl gibi bir öğrenim süresini kapsamaktadır. Mezuniyetleri ile beraber lisans diploması almayı hak edeceklerdir.

Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nden mezun olan kişiler pek çok alanda çalışma imkânı bulabilmektedirler. Daha çok kamu kurumlarında bulunan olanakların yanı sıra kendiişlerinin patronu olmak isterlerse, kolaylıkla yapabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.