Ta eskilerden bu güne kadar gelen ve gelecekteki yapıların yaratıcıları olan inşaat mühendisleri, her geçen gün daha da aranan meslek grupları arasında yer almaktadır.

Yapılar üzerinde üzerinde sürekli modernleşme durumları, daha donanımlı, daha gelişmiş eğitime sahip gerçekten işi bilen ve kanunların gereklilikleri doğrultusunda dayanıklı yapılar oluşturabilen, inşaat mühendislerinin açığı çok büyüktür.

Bunu fırsat bilen Karatay Üniversitesi, kaliteli ve modern yapılar üzerinde etki yaratabilen binalar, köprüler, barajlar, park alanları, statlar ve daha pek çok yaşam alanına imza atan, çevreye zararsız yapılar üreten, birinci sırada dayanıklılığın ve estetiğin gözetildiği inşaat mühendislerini fakültelerinden mezun ederek adından söz ettirmeyi amaçlamaktadır.

İnşaat Mühendisliği Bölümünün öğrenim süresi hazırlık sınıfı hariç 4 yıldır. Mezuniyetin ardında lisans diploması verilerek inşaat mühendisi unvanı verilir. İnşaat mühendisliği çerçevesinde anılan diğer mühendislik dalları ise Yapı mühendisliği, geoteknik mühendisliği, altyapı yönetimi ve yapı imalat teknolojileri uygulamaları, mühendislik mekaniği, su kaynakları mühendisliği, malzeme mühendisliği ve altyapı mühendisliğidir.

İnşaat mühendislerinin çalışma alanları oldukça geniştir. Her türlü plan ve proje çizimi, yapı sektörüne ait her birimde kolaylıkla çalışabilir. Bazı kamu kurum ve kuruluşlarına başvurabilir, dilerse de müteahhitlik mesleğini icra edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.