Malzeme Bilimi ve Nano Teknoloji Mühendisliği, Dünya’nın en önemli meslek dalı olarak sürekli gelişen bir duruma doğru gitmektedir. Artık uluslararası anlamda bir ülkede malzeme bilimci ve nano teknoloji mühendis ve uzmanı ne kadar çoksa, o ülkelerde o denli zengin ve gelişme açıktır diyebiliriz. Karatay Üniversitesi ülkemize, gelişen dünya koşullarına ve teknolojisine katkı sağlamak adına bu işi yürütecek olan uzman mühendisleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Malzeme Bilimi veNano Teknoloji Mühendisliği, Üretim adına ne varsa üretim aşamasında kullanılacak olan hammaddenin en iyi şekilde işlenerek, bu kaliteye sahip malzemelerin( seramik, cam kauçuk, plastik, madene kaynaklar vs. ne varsa) nano teknolojik sistemler üzerinde kullanılmasıyla ortaya çıkan tüm tasarımların gerçekleşmesini sağlayan kişilere verilen meslek adıdır.

Malzeme Bilimi ve Nano Teknoloji Mühendisliği Bölümü bu meslek alanlarında duyulan ihtiyaca en uygun malzemelerin neler olduğunu, ne şekilde istendiğinin araştırılmasını ve nano teknolojiler üzerinde nasıl kullanılır ve tasarlanır bunların öğretildiği bir bölümdür. Bir çok mühendislik alanlarıyla ilgili olan, bilgilerin birbirine yoğrulması sonucu ortaya çıkan, gelişmiş teknolojilerde ihtiyaç duyulan bir mühendislik dalıdır.

Görev alanları malzemelerin doğal şartlardan elde edilerek, kullanıcılarına uygun şekilde ayrılmasına olanak sunan, çeşitli fabrika ve işletmelerin yanı sıra her türlü imalat sanayinde, elektronik ve bilgisayar sistemlerinde, tıp alanında ve sağlık alanlarında, havacılık ve uzay sanayinde enerji sektöründe, çevre alanlarında, Bioteknoloji ve tarım alanlarında pek çok iş imkânı bulunmaktadır.

Karatay üniversitesi yoğun uygulama olanaklarını öğrencilerine sunarken, yerinde eğitim için çeşitli firmalar ile öğretime destek verilmektedir. Öğretim süresi hazırlık sınıfı hariç 4 yıldır. Ve lisans diploması verilmektedir. Geleceğin en değerli mesleklerindendir. Sizlerde çok iyi paralar kazanmak isterseniz mutlaka Karatay Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nano Teknoloji Mühendisliği bölümünü seçin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.