Sanayi ve teknolojik gelişme içerisinde bulunan firma sahipleri kendi firmaları adına mühendis tercihi yaparlarken birçoğu mekatronik mühendislerini tercih etmektedir. Önceleri ilk duyulduğunda buda nedir dedirten isminden dolayı, birçok insan bu bölümün ne olduğunu anlamaya çalışmıştır.

Gelişen teknoloji ve otomasyon koşullarında firma ve fabrikalarda, üretim yapan birçok alanda insan gününün yerine bu işi yapacak olan daha maliyetsiz, daha verim sağlayan ve az hataya sebebiyet veren, iş kazalarının yaşanmadığı, otomasyon sistemlerine ve robotlara ihtiyaç duymaktadır. Durum böyle olunca üretim esnasında insan gücüne olan gereksinim azalıyorken, diğer yandan da bu robot ve otomasyon sistemlerini programlayacak olan uzaman kişilere ihtiyaç olmaktadır. Bu yüzden insan gücünün yerini insan beyni alarak yer değiştirmiş olmaktadır.

Tüm bu işleri yapacak olan ve beyin gücünü işletecek olan kişilere de, Mekatronik Mühendisleri denilmektedir. Birçok bilgisayar dalının tek bir tanımda yer aldığı; bilgisayar, elektrik ve elektronik, makinelerinin de içlerinde yer aldığı, çok zengin mühendislik bilgi zenginliği bulunan bir bölümdür. Bu zenginliğe sahip olan bölümünde iş bulma imkânı bir hayli çoktur.

Bunu değerlendirmek isteyen Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendislik Bölümü’nü açarak, bölümünden mezun ettiği kişileri, teknolojik projelere imza atan, ileri düzey robot programlama tekniklerine ve ileri düzey dil bilgisine sahip olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Çok ünlü akademisyenlerin sürekli gelişen teknoloji ışığında öğrencilerine bilgi aktarması, bu alan üzerine hizmet veren firmalarla iç içe olması, yazılım, programlama, mekanik motorlar, iletişim, robotlar adına ne varsa bu üniversitenin öğrenim programında. Karatay Üniversitesi Mekatronik öğrencileri yoğun uygulama dersleri ile dolu dolu, mezun olduklarından sonra da ful iş imkânı.

1 yıllık yabancı dil eğitiminin ardından, gelişmiş teknoloji gereksinimleri doğrultusunda, eğitilen ve mezun olduktan sonra uzay teknolojileri, robot tasarımları üzerine çalışabilen, makine ve motorlar üzerinde bilgisi olan kişileri mezun etmektedir.

Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi /Mekatronik Mühendisliği Bölümü mezunları, lisans diplomasını alarak, Mekatronik Mühendisi unvanını da kazanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.