Sosyal Hizmet Bölümü,kişi ve kişilerin ailelerinin, tüm toplumun yaşamış olduğu ortamlarda, ortaya çıkan istenmeyen olumsuz davranış biçimlerini ve davranışlarını gözlemleyen, ortaya koyan, önlenmesini sağlayan, soruna neden olan eksik ihtiyaçların karşılanması, sosyal açıdan insanların mutlu olması, refaha kavuşması, yaşam kalitesinin artırılması, yardımlaşma ve dayanışmanın en üst safhaya çıkarılmaya çalışıldığı bir meslek bölümüdür.

Sosyal Hizmet Bölümü, öğrenim süresince bölümle ilgili branş dersleri, yabancı dil eğitimi, yoğun uygulama programları, staj uygulamaları, ile tam anlamıyla bir sosyal hizmet uzmanı yetiştirmektedir.

Karatay Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğretim süresi yabancı dil eğitimi ile birlikte toplamda beş yıldan oluşmaktadır. Mezuniyet sonunda lisans diploması verilir ve aynı zamanda da sosyal çalışmacı unvanına sahip olurlar.

Karatay Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nden mezun olmuş kişiler artık sosyal hizmetin gerekliliği olan tüm bilgilere sahip, insanlarla ilgili davranış biçimlerini inceleyebilen, kişiler üzerindeki sorunlu davranışları gözlemleyebilen, liderlik özelliğine sahip, insan ilişkileri kuvvetli uzman kişilerdir.

Sosyal Hizmet Bölümü mezunları, insanların topluca bulundukları Kadın Sığınma Evleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Huzurevleri, Çocuk Yuvaları, Ergen Danışma Merkezi, Toplum Merkezleri, Rehabilitasyon Merkezleri, Yaşlı Dayanışma Merkezleri, Devlet Planlama Teşkilatı, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Kreş ve Gündüz Bakım Evleri, ağlık Ocakları, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlıkları, Sivil toplum örgütleri ve vakıflar, Yetiştirme Yurtları, Cezaevleri, Hastaneler, Adli Tıp Kurumu ve Üniversiteler gibi çeşitli kurumlarda çalışabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.