Yüksek öğretim kurumlarında okuyanlar için katlamalı harç ödemeleri başlıyor. 1.öğretimde okuyan ve azami öğrenim süresini aşmamış olan tüm öğrenciler için 2012 yılından beri alınmayan öğrenim ücretleri yeniden tahsil ediliyor. Kasım 2014 tarihi itibariyle Resmi gazetede yayımlanan değişiklikle, derslerini 3. kez veya daha fazla alan öğrenciler o ders için; yüksek öğrenimini azami öğrenim süresi sonunda tamamlayamayan öğrenciler ise, her ders için katlamalı olarak katkı payı ve öğrenim ücreti ödüyor.

Ücretlerin miktarı ders sayısı ve öğrenim görülen bölüme göre 500 ila 3000 TL arasında değişebiliyor. Üniversitelilerin hesaplarına göre uzaktan öğretim ile mühendislik okuyan bir öğrenci için harç 7 bin TL’yi buluyor. Öğrenciler binlerce lirayı bulan öğrenim ücretlerine tepki gösteriyor. Sosyal kanallar aracılığıyla düzenlemenin geri çekilmesi için imza toplayan öğrencilerin sayısı 20 bini buluyor. Katlamalı harçlar nedeniyle öğrencilerin bir kısmı öğrenim ücretlerini kredi çekerek ödemek zorunda kalıyor. Bankalardan kredi alacak durumda olmayanlarsa bu ücreti ödeyemiyor. Okulu bırakmaya kadar gelen öğrenciler adeta katlamalı mağduriyete uğruyor.

Katlamalı harcın kanuni değişikliklerle yapıldığını hatırlatan ve kanuna uyulmak zorunda olduğunu söyleyen Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) yaptığı bu ilk açıklamadan sonra perşembe günü yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada; katlamalı harç düzenlemesiyle öğrencilerin yaşadığı mağduriyetin YÖK tarafından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na iletildiği belirtildi. “Bu görüşmede konu müzakere edildi ve kendileri sorunun çözümüne yönelik çalışma başlatılması talimatını verdiler. Çok kısa bir süre içerisinde bu konuda gelişme kaydedileceğini umuyoruz” denildi.