Kış Bahçesi Dekorasyonu

Dekorasyon aslında’ süslemek’ anlamına gelir ve herkesin dekorasyonla ilgili gizli bir hayali vardır. Hani demez miyiz; kış bahçesi dekorasyonukendi evimiz olunca, salon böyle olsun. Mutfak şöyle olsun. Duvarlar şu renk olsun diye. Bu hayaller aslında olmazsa olmazlardır. İnsanı gülümsetir ve düşündükçe keyif verir. Tabi dekorasyonu sadece evle sınırlamak yanlış olur. Dekorasyon yaşadığımız, çalıştığımız, zaman geçirdiğimiz her yerde yapılabilir. İnsan, arabasını, çalışma odasını hatta kitap raflarını bile dekore edebilir. Bu konuda eğitim almak isteyenler son yıllarda çok revaçta olan ‘süsleme ve dekoratif sanatlar’ bölümünde okuyabilirler. Bu uçsuz bucaksız sanatın en egzotik bölümlerinden biri de Kış bahçesi dekorasyonudur.

Kış bahçesi dekorasyonu özellikle müstakil evlerin en keyif verici bölümlerinden biridir. Öncelikle bu alanı evin neresine yapacağımıza karar vermemiz gerekir. Bazen yaşadığımız yapıya bitişik yapılır. Bazen de bahçenin daha manzaralı bağımsız bir bölümü tercih edilebilir. Önemli olan doğal ortamı yaşam alanı haline getirmek olduğundan Dış cephesinin tamamen camla kaplı olması bu dekorasyon türünün en önemli özelliğidir. Özellikle kafeteryalara bitişik olarak tasarlanmış bu mekanlar giderek artmaktadır.

Havalandırması kolay olduğundan sigara içenlerin en çok tercih ettiği bölümlerdendir. Ayrıca Kışın yağış alacağından üst kısmı çatı şeklinde eğimli olmalıdır. Zemin kolay yıkanabilmesi için genelde seramik döşenir. Bence durumu olanların granit döşemesi daha şık olur. Böylece benim de bir hayalim ortaya çıkmış oldu. Her neyse, kış bahçesi dekorasyonu için genelde ahşap veya çelik kullanılır. Ahşap ağaçtan yapıldığı için doğaya daha uyumlu olacaktır tavsiye ederim. Benim için güvenlik önemli diyorsanız çelik kullanmanız daha doğru olacaktır.

Kış bahçesi dekorasyonu için diğer bir konuda iç süslemedir. Dekor ne kadar güzel olursa o kadar keyifle kullanılır. Genellikle bu bölüm de duvar olmaz ve metre kare olarak küçüktür. Bu yüzden dekore etmek kolaydır. Sade ve şık olmak her zaman iyidir. Aslında önemli olan bu mekanda ne kadar vakit geçirdiğiniz. Mesela; televizyon varsa bu mekanın hakkını veren şık bir oturma grubu olmazsa olmazlardandır. Diğer önemli bir konu ise mekanın ısıtmasıdır. Genellikle elektrikli ısıtıcılar kullanılır. Soğuk kış günlerinde insanın içini ısıtan bu mekanın tadını çıkartmak istiyorsanız mutlaka sıcak bir çaya ve battaniyeye ihtiyacınız olacaktır. Eğer bir de sevdiğiniz biri yanınızda ise keyifle zaman geçirmek için daha ne bekliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.