Kısa Film Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Kısa film çekmek de, en az uzun metrajlı bir film çekmek kadar uğraş ister. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisine göre kısa filmler 40 dakikadan az zamanlı olmalıdır. 40 dakikadan uzun olan filmler, orta ve uzun metraj kategorilerine girer. Kısa film çekerken en çok dikkat edilmesi gerekilen unsur, çarpıcı bir konudur.

Uzun metraj filmlerde olduğu gibi olayın çevresinde dönüp dolaşmak için zaman yoktur; bu yüzden senaryonuzun oldukça etkileyici ve sarsıcı olması gerekmektedir. Kısa filmler de, aynı uzun metrajlı filmler gibi; istediğiniz ana tema çerçevesinde olabilir. Fakat kısa film çekerken dikkat etmeniz gereken şey, vermek istediğiniz mesajın net bir şekilde izleyiciye ulaşabilmesidir. Eğer bütçeniz sınırlıysa, erişiminiz olan mekânlar ve oyuncular çevresinde yazın.

Bu size fazlasıyla para ve zamaKısa Film Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?n kazandıracaktır. Hikâyenizi ilk olarak sinopsis halinde yazın. Sonrasında çekim ve planları da içeren kapsamlı bir senaryoya dönüştürün. Eğer yapabilirseniz bir story-board çizin! Story-boardlar çekim esnasında size çok yardımcı olacaktır. Senaryoyu tamamladınız ve çekim aşamasına gelmek istiyorsunuz; ama nasıl? Kısa filmler, sinemada maliyeti en düşük olan türdür.

Elinizde bulunan kamerayla, amatör bir kısa film çekebilirsiniz. Daha kaliteli bir yapım için kamera kiralamak da bir seçenek tabii. Son olarak -yine opsiyonel olarak- ışık provası yapın. Oyuncularınızın giyeceği kostümleri ve yapacağı makyajları seçin. Eğer kısa filminizde bir obje kullanılacaksa onları seçerek set alanına getirin.

Kamera kullanmayı biliyorsanız, kendi amatör kısa filminizde hem kameraman, hem de yönetmen olabilirsiniz. Zor bir-iki set gününden, belki de bir iki haftadan sonra çektiğiniz görüntüleri montajlamanız gerekecektir. Sahip olduğunuz bir kurgu programıyla bu aşamayı kolayca evde yapabilirsiniz. Kurgunuzu da bitirdikten sonra, kısa filminizi zevkle izleyin ve kendinizle gurur duyun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.