Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanların en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerin başında klimalar yer almaktadır. Son dönemlerde insanların yazın sıcakların istemem en ideal kurtarma yolu klimaları olmuştur.

Bunun yanında klimanızı belirlemeden önce ürünü satın alacağınız yetkili servisten teknik yardım almanız yine sizin faydanıza olacaktır. Çünkü klimayı kullanacağınız mekânın klima boyutları ile paralel olması gerekir.

Aldığınız üründen verimli bir soğutma sağlanabilmesi için ürünü kullanacağınız odanın büyüklüğüne göre bir klima almanız gerekir ve bu konuda da sizi yetkili servisi teknik elemanları yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta klimanın kapasitesi yaşadığınız ortamın ihtiyacından daha fazla ise bu, ortamın çok çabuk soğumasına sebep olacaktır. O zaman da klimanın kompresörü sık aralıklarla açılıp kapanacaktır.

Bu da klimanın çok fazla enerji sarfiyatına neden olacağı için hem ortam fazla soyacak hem de klima çok fazla ses yapacaktır. Bunun için salon tipi klima size daha ideal olacaktır. Küçük mekânlar için ise split tipi klimalar daha idealdir. Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer nokta ise, enerji tüketimini asgari düzeyde ayarlayabilmektir. Bunun için yüksek enerji verimliliği sahip olan A enerji sınıfı klimalar tercih etmeniz isabetli olacaktır.

Klimanın iç ortamdan dış ortama ya da dış ortamdan iç ortama aktaracağı enerji miktarı onun harcayacağı elektrik enerjisi ile paraleldir. Enerjinin verimli olması klimanızı daha verimli çalıştıracaktır. Klima tavsiyesi konusunda söylenmesi gereken bir konu da soğutma yerine ısıtma konusunda iyi bir klima arayışıdır. Böyle bir arayış içerisindeyiz inverter teknolojiye sahip olan klimaları tercih etmeniz gerekir. Çünkü bu tür klimalar hem soğuma hem de ısıtma anlamında verimi çok yüksek olan inverter teknoloji ile üretilmişlerdir.

Harcadığı enerji olarak ve ortamda hem soğutma hem ısıtma amaçlı kullanılmak üzere standart klimalara göre %50 oranında daha avantajlıdır. Klima tavsiyesi konusunda son olarak söylenecek olan da klimanın nem seviyesinin dengeli olduğu bir ortamda kullanılmasıdır. Böylece ortamda nem dengesi sağlanmakta ve ortam sağlıklı bir hale getirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.