Kösem Sultan, 15 yaşında, yine kendisi gibi 15 yaşında olan, 1. Ahmet’in hasekisi olmuştur. Eşinin ölümünden sonra yerine 1. Ahmet’in kardeşi Mustafa tahta geçmiştir. Fakat başarısızlıklarından dolayı tahttan indirilmiş ve yerine oğlu Osman tahta çıkarılmıştır. Bu durum Kösem Sultan’ın iktidarı ele geçirmesine engel olmaktadır. Birçok iftira ve olaydan sonra Osman tahttan indirilerek katledildi. Yerine Kösem sultan’ın oğlu Murat tahta çıkarıldı. İşte bu dönem Kösem Sultan’ın saltanat dönemi olarak başlamıştır.

Kösem sultan evlat katili mi? Kösem sultan, 11 yaşındaki oğlu Murat’ın arkasından devlet iç ve dış idaresini yönetmeye başladı. Belli bir zaman sonra Murat’la fikir çatışmasına girdiler. Murat’ın saraydan uzaklaşacağı düşüncesiyle oğlunu haince öldürttü. Sonrasında yerine diğer oğlu İbrahim tahta getirildi. İbrahim’in akılsız ve ruhsal problemleri olduğu hep tartışılıyor ve söyleniyordu. Kösem Sultan bu dönemde de Osmanlı yönetimi eline altı ve yönetimde çökme dönemi başladı. İbrahim de annesini Murat gibi saraydan uzaklaştırmak istedi, annesiyle fikir çatışması yaşadı fakat annesi Kösem Sultan tarafından öldürüldü.

İbrahim öldürüldükten sonra yerine 6 yaşındaki oğlu Mehmet tahta çıkarıldı. Kösem Sultan, idari işlerde tekrar yerini aldı. Bu seferde Mehmet’in annesiyle olan husumeti yüzünden torunu Mehmet’i öldürtme kararı aldı. Fakat bu sefer planları başkaları tarafından duyuldu ve kendisi boğularak, oğullarını öldürttüğü gibi öldürüldü. Kösem sultan evlat katili mi? Sorusu bu olayla netlik kazanmış oldu.