Öyle bir zorunluluk yoktur. Bazı toplumları farklılaştırır. Bazılarını yabancılaştırır. Bazılarını ise özelleştirir. Mesela çoğu insan Çin toplumunun geleneklerine ve ahlak değerlerine yabancıdır. Toplumları farklılaştıran tarihleridir. Toplumların kültürleri de tarihlerine bağlıdır. Bu ikisi arasında sıkı bir bağ vardır. Hiçbir toplum kültürünü bilinçli olarak seçmemiştir. Dolayısıyla farklılıkları yaşanılan coğrafya ve ülkenin tarihi belirler.

Örnek olarak biz Türkler zamanın da gök tanrıya tapar at sütünden yapılan kımız içerdik ve kültürel özelliklerimiz şu ankinden çok farklıydı. Ama bugün Müslüman bir ülkeyiz ve dini kültürümüz tamamen değişmiş durumda. Değişim devamlı bir şey olduğu için bundan yüzyıllar sonra çok farklı bir durumda bulabiliriz kendimizi. Tabi bu değişikler onlarca nesil sonra hissedilecek ve biz o günleri göremeyeceğiz. O yüzden geçmişi de geleceği de fazla ciddiye almadan önümüzdeki yıllara odaklanalım. Sizce bundan yüz yıl sonra ulaşacağımız bilgi seviyesi kültürümüzü ne kadar değişik kılacak.

Kültür Toplumu Farklı Kılmak İçin Midir?

Zaten bizim geleneklerimiz bize ait olduğu için bunlar bize tuhaf gelmeyecek. Mesela gök tanrıya tapan eski Türkler bizim şimdiki dinimizi doğal olarak tuhaf karşılayacaklardır. Aynı şekilde bir Hristiyan ilk kez Müslüman bir ülkeyi ziyaret ettiğinde geleneklerimizi tuhaf karşılayacaktır. Yani insanları farklı kılan kültürler değil bakış açısı yani paradigmadır. Bakış açımızı değiştirirsek baktığımız şeyde değişir sanki. Bakış açısı ise bilgi ve eğilimlerle şekillenir. Tecrübeyle de yoğrulur. Tüm bunları bilmemize rağmen bir başka toplumun kültüründeki farklılıkları görmekte her zaman ustayızdır biz insanlar. Her şeye rağmen önemli olan tüm farklılıkları hoş karşılamaktır.

Bu bazısının doğasında vardır, bazısının sonradan öğrendiği bir şeydir. Bazıları ise doğasında yoksa bile öğrenmek istemez. Çünkü içinde kendisine duyduğu sevgiden başka içinde başka kimseye karşı bir alev yoktur. Okuduğunuz için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.