Koslov tarifi, Rus mutfağından gelen ve sofralarımızda etin, tavuğun yanında servis yaptığımız ve sevilen bir lezzettir. Hazırlaması kolay olduğu kadar, içinde lahana ve havuç da olduğundan hiç de yabancı olmadığımız bir lezzettir.

Beşamel sosu ve mayonezi kullanarak servis yapacağımız bu güzel tarifimiz için gerekli malzemelerimize gelecek olursak;

* 300 gram beyaz lahana

* 3 adet orta boy havuç ve 4 yemek kaşığı mayonez

* 1 su bardağı süt

* 2 yemek kaşığı un ve de 2 yemek kaşığı tereyağ

* Yeterli miktarda tuz

Tüm malzemelerimizi hazır ettiğimize göre, bu güzel tarifimizi de hemen hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle bir tarafta 3 adet orta boy havucu ve 300 gram beyaz lahanayı iyice yıkadıktan sonra, güzelce kuruluyoruz. Önemli olan hiçbir salata malzememizin ıslak kalmamasıdır. Genişçe bir kabın içine havucu rendeliyoruz, 300 gram beyaz lahanayı da ince ince doğruyoruz ve karıştırıyoruz.

Diğer tarafta beşamel sosu hazırlayacağız. Teflon bir tavanın içine 2 yemek kaşığı tereyağı koyup eritiyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı un koyup kokusu çıkana kadar kavuruyoruz ve 1 su bardağı sütü ekleyip, güzelce pişiriyoruz. Böylelikle sosumuz hazır hale geliyor. Lahana ve havucun olduğu kasemize önce 4 yemek kaşığı mayonezi koyup güzelce karıştırıyoruz ve ardından da beşamel sosumuzu ekliyoruz. Hepsini güzelce karıştırdıktan sonra, güzel bir et yemeği ile servis edersek çok şık olur.

Herkese afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.