Yurt dışında kayak yapılabilecek ülkeler diye düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen ülkelerin başında gelmektedir Kanada. Nedeni yılın 5 ila ayı ayı boyunca kayma imkânı sunmasından kaynaklanmaktadır. Kayak merkezleri üzerinde olan yoğun kar durumu ve uzun kayak sezonu Kanadayı kış turuizmi açısından oldukça cazip duruma getirmektedir.

Kayak sezonu tüm kanada kayak merkezlerinde Kasım ayı ile Nisan ayı arasında hüküm sürmektedir. Durum böyle oluncada turistler kayak yapmanın tadına doymak için Kanadaya akın etmektedir Kanada da pek çok kayak merkezi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; .Apex Kayak Merkezi,Mount Washington Kayak Merkezi, Le Massif Kayak Merkezi,Marble Mountain Kayak Merkezi,Mont Tremblant Kayak Merkezi, Big White Kayak Merkezi,Lake Louise Kayak Merkezi,Sunshine Village kayak Merkezi ve Kicking Horse Kayak merkezidir.

Şimdi gelin hep beraber bu kayak merkezlerinden birisi olan Mont Tremblant Kayak merkezini tanıyalım.

Mont Tremblant Kayak merkezi adını üzerinde bulunduğu Mont Dağı’ndan almaktadır. Mont Tremblant Kayak merkezinin zirve yüksekliği 875 metredir. Mont Tremblant Kayak merkezi üzerinde bulunan pist sayısı 95 tanedir. Pistlerin en uzun olanı 6 km’dir. Pistler üzerinde kayakseverlere hareket imkânı sağlayacak olan mekanik sistemler ise 14 adettir. Bu teleferik sistemine ait taşıma kapasitesi ise: 27230 kişi/saat’tir. Teleferik sistemleri gün içerisinde saat 08.30 ile saat 16.00 arasında taşıma hizmeti sunmaktadır.

Mont Tremblant Kayak Merkezine düşmekte olan yıllık kar yağışı miktarı ise 382 cm civarlarında olmaktadır.

Mont Tremblant Kayak Merkezine gelen yerli ve yabancı turistler kış sezonunda, buz pateni, kayak, snowboard gibi sporlara yöneliyorlar. Diğer kış aktiviteleri olarak da buz hokeyini sayabiliriz. Kayak merkezinde snowboard için oluşturulmuş olan 30 dönümlük Snowparks bulunmaktadır. Snowboard sporundan anlıyorsanız bu park alanına gelerek gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Eğer bilmiyorsanızda kayak merkezinde varolan kayak okullarından bu eğitimi alarak snowboardın tadını çıkartmaya başlayabilirsiniz.

Snowboard için gerekli olan ekipmanlar ise öncelikle bir adet kar pantalonu, üşümemek için polar, üst katman anorak,1 adet termal içlik, dizlerinize kadar çorap, kar maskesi, bileklerinizi korumak için eldiven, birde gözleriniz için kar gözlüğü ve başınızın güvenliği için mutlaka 1 adet kask gereklidir.

Mont Tremblant Kayak merkezinde güvenlik son safhadadır. Herhangi bir olumsuz duruma karşıda kayak merkezinde bulunan sağlık ekipleri duruma anında müdahale etmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.