Kalabalıklaşan nüfus ve kentleşme ile eski binaların yenilenmesine ve yeni binalara olan ihtiyaç fazlalaşmıştır. Bunu fırsat bilen girişimciler müteahhit olmak için çabalamıştır. Gerekli sermayeyi, yatırımı çok iyi yapanlar müteahhit olmayı başarmışlardır. Böylece emlak piyasasına adım atmış olurlar. Müteahhit; bir bedel karşılığında belirlenen bir zamanda özel kişilerle ya da devlet ile birlikte belirlenen işin yapılmasını üstlenen bina yapımını sağlayan ve satan kimsedir.

Müteahhit’in Kazancı Elde Etme Aşamaları Ve Müteahhitlik Kuralları

Müteahhitler önce sermaye hazırlayıp planlama yaparlar. Daha sonra ise işi en kısa sürede bitirmeyi hedeflerler. Müteahhitler kat karşılığı arsaları alır ve bundan kâr elde etmeye çalışır. Müteahhitler eski binaları da yenileyip kâr elde edebilirler. Bunu da yeni yapılacak olan binadan tapu sahiplerine kat veya katlar verip bina kat sayısını arttırarak kâr elde etmeye çalışırlar. Müteahhitler ayrıca izin verilen kat sayısını geçmeyecek şekilde bina inşa edebilirler. Müteahhit tüm işleri yapan ve idare eden konumundadır. Müteahhit olmak için herhangi bir üniversite okumak gerekmemektedir ve kursu, eğitimi de yoktur. Gerekli olan evrak müteahhitlik sertifikasıdır. Sertifika olmadan yapılan işler yasal kabul edilmez. Sertifikası olmayanlar müteahhitlik yapamazlar. Türkiye de müteahhitlik firmaları ortalama 300 bindir ve gün geçtikçe bu sayı artmaktadır. Türkiye’ye kıyasla Avrupa ülkelerinde daha az firma vardır. Bu sayı ortalama 2000-10000 arasındadır. Müteahhit işi en kısa sürede bitirip dairelerde gerekli düzenlemeyi yapıp teslimatı yaparak kazanç sağlar.

Müteahhit’in Yapması Ve Yapmaması Gerekenler

Müteahhit yeterlilik belgesi almalıdır ve aldıktan sonra arsalara yatırım yapmalıdır. Kullandığı malzemeler kaliteli ve güvenilir olmalıdır ve tüm bunlara hakim olmalıdır. Müteahhit inşaatın her bir detayıyla ilgilenmelidir. Müteahhit’in işini düzgün ve güvenilir bir şekilde ilerletmesi gerekir. Aksi takdirde binaya zarar gelmesi veya yıkılması durumunda hapis cezası uygulanabilir. Müteahhitler kazandıkları paranın 2 katını kazanmayı arzulamaktadır. Kâr marjları %50 civarıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.