Orijinal adı Cool Hand Luke olan Parmaklıklar Arkasında, 1967 yılı Amerikan yapımı bir suç ve dram filmidir. Film Donn Pearce’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Çeşitli organizasyonlarda toplam 12 ödüle aday gösterilen film, bunlardan 6 tanesini kazanmayı başarmıştır. 126 dakika uzunluğundaki Parmaklıklar Arkasında, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Yönetmen koltuğunda Stuart Rosenberg’in oturduğu filmin müziklerini Lalo Schifrin bestelemiştir. Yapımcılığını Gordon Carroll’un üstlendiği Parmaklıklar Arkasında, Warner Bros. Pictures stüdyolarında çekilmiş ve dağıtımı Warner Bros. tarafından üstlenilmiştir. Senaryosunu, filmin uyarlandığı romanın yazarı Donn Pearce ile birlikte Frank Pierson’un kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Paul Newman, George Kennedy, Strother Martin, J. D. Cannon, Lou Antonio, Robert Drivas, Jo Van Fleet gibi isimler yer almaktadır. Sinema tarihinin kült yapımlarından olan Parmaklıklar Arkasında, Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo da dahil olmak üzere 4 dalda aday gösterilmiş ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’na layık görülmüştür.

Filmde deli dolu bir genç olan Luke’un ufak bir suç yüzünden girdiği hapishanede yaşadıkları anlatılmaktadır. Asi bir karaktere sahip olan Luke, oldukça sıkı disiplinin olduğu hapishanede zor zamanlar geçirir. Disiplin olayını kendisine yediremeyen Luke, sık sık kaçma girişiminde bulunur. Bu başkaldırıları Luke’u diğer mahkumların gözünde bir kahramana dönüştürür ancak hapishane yönetimi için durum farklıdır. Parmaklıklar Arkasında, güzel bir özgürlük mücadelesini seyirciye aktarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.