Piramitler nasıl yapılmıştır? sorusu insanlık tarihi boyunca en çok merak edilen konular arasında yer almıştır. Yüzyıllar önce,  oldukça kısıtlı imkanlarla bu kadar şaşaalı ve şu an sahip olduğumuz teknoloji ve bilime rağmen yapılması bir hayli imkansız gibi gözüken bu piramitlerin nasıl yapıldığı büyük bir merak konusudur.

Tabii bilinmeyenin verdiği gizem ile piramitler hakkında türlü türlü efsaneler de ortaya çıkmıştır. Yok uzaylılar geldi piramitleri yaptı, piramitler öyle bir yapıldı ki içine gireni lanetliyor gibi çeşitli mitler bu bilmemenin verdiği şaşkınlık ile ortaya çıkmış efsanelerdir.

Piramitlerin nasıl yapıldığını anlatmadan önce öncelikle bu yapılar hakkında bilgiler verelim. Piramitler, inşa edilen ilk anıtmezarlar olarak medeniyette yerlerini almışlardır. Mısırda Firavunlar ve aileleri için Peru’da kabile reisleri için yapılmış olan bu yapıların en büyüğü Mısır’daki Keops Piramididir ve bu haliyle  Keops Piramidi Dünyanın Birinci Harikası ünvanını almaya hak kazanmıştır.

Peki bu Dünya Harikaları olan Piramitler Nasıl Yapılmıştır?

Bilimsel incelemeler sonucunda Piramitlerin en düşük ihtimalle 20 yılda tamamlandığı söylenmektedir.  İlk olarak Piramitleri yaparken şu anki şantiyeler gibi bir kent oluşturulmuş ve taş molozları bu kente yığılmıştır. Sonrasında ise piramitlerin yapılacağı yüzeylerin düzleştirilmesi işlemi yapılmıştır, araziyi düzleştirme işlemi bir hayli zaman almış. En önemli ve hala aydınlanamayan soru ise taş bloklarının nasıl yerleştirildiğidir. Bu işlem hala açıklanamadığından dolayı uzaylıların bu taş bloklarını yerleştirdiği efsanesi ortaya çıkmıştır. Bilimsel olarak üretilen teorilere göre ise;Spiral bir rampa aracılığı ile taş blokları üst üste konmayı başarmışlardır. Sırf bu taşların yerleştirilmesinin bile en az 10 yıl sürdüğü söylenmekedir.  Bilimsel olarak en kabul gören yöntem de bu rampa yöntemidir. Bazı araştırmacılar ise 100000 işçinin elle araziyi düzleştirip yine elle tanesi 2 ton tutan taşları tek tek dizdikleri söylenmektedir. Fakat dönem şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda bunu yapmak imkansızdır.

Piramitlerin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıda bulunan belgeseli izleyebilirsiniz. Akla ve bilime en yatkın açıklama bu belgeselde bulunmaktadır.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.