russell-croweAsıl adı Russell Ira Crowe olan yıldız oyuncu, dünya ya 7 Nisan Nisan 1964 yılında Yeni Zelanda’nın Wellington şehrinde gelmiştir. Anne ve babası yenmek şirketi işletmektedir.Aktörün, Annesinin adı Jocelyn Yvonne Wemyys, babaının adı ise John Alexander Crowe’dur. Erkek kardeşinin adı da Terry CROWE’dur.

Aktör, 5 yaşında iken Spyforce adlı TV dizisinde rol alarak bu güne gelmiştir.

Oyuncunun eğitim hayatını maddi sıkıntılardan dolayı Zelanda’da Auckland Grammer School okulunu yarıda bırakmıştır.

1980 yılında “I wanna be like Marlon Brando adlı albümünü piyasaya sürdü.

Bu dönemde Neighbours adlı TV dizisinde oynama şansı buldu.Ardından Çeşitli projelerde rol almaya başladı.1999 yılında ilk kez The Crossingadlı sinema filminde oynadı. Ardından bir birinden iyi işlere başrol oyuncusu olarak imza atan yıldız oyuncu Avusturalya’nın en büyük aktörlerinden biri haline geldi.

Amerika filmlerine de el atan yakışıklı aktör burada yer aldığı projeler ile çeşitli ödüllere aday olmuştur. BAFTA, Altın Küre ,Screen Actors Guild Awards ödülleri’nden; A Beautiful Mind ile En İyi Erkek Oyuncu, yine bu ödülü, Akademi Ödülleri’nden Gladiator ile almıştır.

Prisoners of the sun, Spotswood, No Way Back, The Insider, Cinderella Man, Les Misérables, Noah başlıca ro aldığı projeleridir

Danielle Spencer ile 2003 te evlenmiş, 2012 yılında boşanmıştır. Bu evlilikten 2 erkek çocukları dünyaya gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.