GENEL KÜLTÜR -SAĞLIK BİLGİSİ

Genel kültür birikimi kendini geliştirmiş olmanın en önemli göstergelerindendir. Bu; eğitimin, sanatın, yeme-içme kültürünün, modanın vb. birçok alanın başlıca özelliklerinden haberdar olma, her hangi bir ortamda, sohbette konuya yabancı kalmama durumu olarak bilinmektedir. Bu durumda insan ve yaşama dair olan her şey genel kültür konusu olabilmekte, bu birikim de yaşam boyu birçok yöntemle edinilebilmektedir.

 Sağlıkla ilgili bilgiler genel kültüre girer mi?

Sağlık bilgisi de diğer alanlar gibi genel kültür alanına girmektedir; ancak söz konusu sağlık olunca devreye insan hayatı girmekte, bu bilgi çok daha fazla güvenilirliğe ihtiyaç duymaktadır. Genel kültür olarak sağlık bilgisi örneğin; insan sağlığına fayda eden gıdaların, sağlığa zararlı olan davranış, yiyecek-içeceklerin, hangi hastalıkla hangi tıbbi birimin ilgilendiğinin, bebek-çocuk bakımının, yiyeceklerin içerdiği vitaminlerin, yemeği sağlıklı pişirme yöntemlerinin vb. bilgisine dayanır. Bu yönüyle sağlıkta genel kültür bilgisine sahip olma kişisel, toplumsal sağlık için oldukça hayatidir; bu bilginin edinilmesi ve arttırılması önleyici olarak birçok sorunun önüne geçmektedir. Ancak günümüzde sağlık araştırması adı altında internetten yapılan; hastalık teşhisi de dahil aramaların faydadan çok zarar verdiği, kişilerin kendilerinde olan semptomlara uyan hastalığa sahip olduklarını düşünüp yıkıma uğradığı, sağlık kuruluşlarına başvurmayı geciktirdiği de bilinen bir gerçektir. Yine bilinmektedir ki internette her alanda olduğu gibi sağlık alanında da bilgi kalabalığı mevcuttur; güvenilir olmayan sitelerden sağlıkla ilgili genel kanılara varmak, hastalık belirlemek oldukça yanlış bir davranış olmakla beraber aynı zamanda tehlikelidir.

Bu doğrultuda her alanda; ancak özellikle de sağlık alanında sahip olunan bilgi ne kadar güvenilirse o kadar kıymetlidir. Bu yönüyle sağlık bilgisi, diğer genel kültür alanlarından ayrılır. Çeşitli şekillerde edindiğimiz genel kültür bilgisi sağlık alanında önce süzgeçten geçmelidir.

One Reply to “Sağlıkla İlgili Bilgiler Genel Kültüre Girer Mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.