Etiket sektöründen söz etmek için öncelikle kullanım alanlarından bahsetmek gerekir. Ancak bu o kadar geniş bir alana dağılmaktadır ki bir konu ile geçiştirmek oldukça yetersiz kalır. Çünkü şöyle bir düşündüğümüzde etiket sektörünün girmediği bir alan bulunmadığını görmekteyiz. Tek kullanılmadığı alan gibi görülen Pazar yerlerinde dahi önümüzdeki yıllarda yasal bir zorunluluk olarak etiketler kullanılmaya başlanılacak gibi görünüyor. Özellikle kağıt etiketleri saymaya kalksak çok ayrıntılı bir şekilde değinmemiz gerekir. Çünkü kağıt etiketlerin çok fazla sayıda çeşidi vardır. Genel olarak barkod yazıcı cihazlarla baskısı gerçekleştirilen bu etiket türlerinden bir tanesi de sandwich etiketlerdir.

Çift katlı (sandwich) etiketlerden söz ederken çok fazla düşünmemek gerekir. Zaten fiziki yapısı isminden de bellidir. Genel olarak bilinen şudur ki kağıt etiketler genel olarak taşıyıcı bir kağıt (pergamin) ve bir de etiketin kendisinden oluşmaktadır. Ancak çift katlı etiketler, taşıyıcı tabaka ile etiketin arasında çift tarafı yapışkan malzemelerle kaplı bir başka kağıt tabaka daha vardır. sandwich etiketleri kullanacak olan kullanıcı birden fazla etiketin birkaç yere yapıştırılması gerektiğinde kullanılmaktadır. Parçalı etiketlerin üretiminde de oldukça fazla kullanıldığı görülmektedir. En çok medikal sektöründe kullanılan çift katlı etiketler aynı zamanda da hastanecilik sektöründe de yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu etiket türü barkod yazıcılarla baskısının gerçekleştirilmesi usulüne göre üretilmektedirler. Bu nedenle evlerimizde kullanmış olduğumuz mürekkep püskürtmeli yada lazer yazıcılarla kullanılması mümkün değildir. Çift katlı (sandwich) etiketlere ribonla baskı yapılması gerekmektedir. Eğer tüketici isterse baskılı olarak ta üretilebilen etiketler hem kullanım alanları, hem de imal edilme şekilleri ile farklılıklar göstermektedir.

Çift katlı etiketler diğer kağıt bazlı etiketler ile aynı özellikleri taşımaktadır. Yani yırtılma özellikleri vardır. Sıvı temasına ve neme karşı duyarlı değildirler. Dış etkilere karşı oldukça dayanıksız bir ürünlerdir. Yüksek ısı, ışık ve hatta sürtünme gibi dışarıdan gelecek olan etkilere karşı hassasiyet göstermektedir. sandwich etiketler diğer etiketlere nazaran biraz daha pahalı olmasına rağmen kullanım amacına baktığımızda oldukça uygun görülmektedir.