Normal doğumun verdiği sancıyı ve sıkıntıları çekmemek için sezeryanla doğumu seçmek isteyen anne adayları sezeryanla normal doğum arasındaki farkları, avantaj ve dezavantajları merak etmektedir.

Sezeryan ve normal doğum arasında sıra dışı durumlar(bebeğin ters gelmesi, bebeğin kilosunun fazla olması, kordon dolanması gibi) olmaksızın tercih yapmak zorunda olan anne adaylarını aydınlatmak amacıyla İngiltere’de yaklaşık 38bin kişi üzerinde araştırma yapılmıştır. İngiltere’de yapılan bu araştırmaya göre sezeryanla doğan bebeklerde normal doğan bebeklere göre obezite olma olasılığının yüzde 22den fazla olduğu açıklanmıştır.

Normal doğumda doğum esnasında annede stresin artmasıyla birlikte salgılanan oksitosin hormonu sayesinde bebeklerdeki gen hareketliliğinde ve prebiyotik bakterilerin üretim hızındaki artışın obezite olma riskini azalttığı ve önlediği düşünülmektedir. Oksitosin hormonu sayesinde annenin süt bezleri çalışarak süt üretimi artarken, rahimdeki kasılmalarla birlikte bebeğin dış ortama hazır hale gelmesi için faydalı bakterilerin de hızlıca üretimi artmakta ve bebekte bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Doğum esnasında sütü gelen ve bebeğini doğar doğmaz emzirebilen anneler bebeklerinin diyabet ve hipoglisemiye(düşük şeker) yakalanma olasılığını azaltır ve doğal olarak ileride başta obezite olmak üzere birçok sağlık probleminin önüne geçilmiş olur.

Ayrıca yapılan birçok araştırmaya göre normal doğumla doğum yapanların çocuklarının, sezeryanla doğum yapanların çocuklarına oranla daha az astıma yakalanmaları riski söz konusudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.