Dukan Diyeti, hızlı ama sağlıklı bir şekilde kilo verdiren, sizi yormayan ve üstelik de keyifle uygulayabileceğiniz, protein ağırlıklı bir diyet programıdır. Bu program, temel olarak 4 aşamadan oluşur.1)Atak Aşaması,2)Seyir Aşaması,3)Güçlendirme Aşaması ve son olarak da 4)Koruma Aşamasıdır. Bu programın en güzel yanı, kilolarınızı verdikten sonra bile, tekrar kilo almak gibi bir sıkıntınızın olmamasıdır. Çünkü, siz kilolarınızı verdikten sonra, nasıl beslenmeniz gerektiğini de bilirsiniz ve bu diyet programı sizin yaşam şeklinizi almıştır artık. Düzenli olarak her gün egzersizlerinizi yaparsanız, bol su içerseniz ve haftanın bir gününü de protein günü yaparsanız, devam şartlarını zaten sağlamış oluyorsunuz.

Dukan diyet programına göre hazırladığımız bazı özel tarifler bulunmaktadır. Top köfte tarifimizde, bu özel tariflerin başında gelmektedir. Hem zahmetsiz bir şekilde hazırlayabileceğiniz, hem de çok lezzetli olan bu tarifimiz için gerekli malzemelerimize gelecek olursak;
* 200 gram kıyma (kasabınıza dana kıyma olmasını ve yağsız istediğinizi mutlaka söylemelisiniz. Çünkü bu diyet programında dana etini veya sığır etini kullanmaktayız. Kuzu eti ise listemizde hiç yer almıyor.)

* 200 gram hindi kıyma

* 1 adet oda sıcaklığında yumurta

* 1 adet orta boy soğan (kuru soğan olacak)

* 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği (yulaf kepeği asla vazgeçemediklerimizden ve tüm aşamalarda tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır)

* Tüm sevdiğiniz baharatları kullanabilirsiniz.(Baharatlar, özellikle köftelerimize lezzet katar.)

Tüm malzemelerimiz hazır olduğuna göre, hemen tarifimizi hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle bütün malzemelerimizi, çok geniş bir kabın içine alıyoruz. İyice yoğurmaya başlıyoruz. En son baharatları da ilave ediyoruz ve top şeklini verip, köftelerimizi hazırlıyoruz. Her zamanki gibi fırınımızı 185 dereceye ayarlayıp, önceden ısıtıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz, fırın tepsimize dizip, hemen fırına atıyoruz. Yaklaşık 25 dakika kadar pişirdikten sonra servis yapabiliriz.

Herkese afiyet olsun.