V For Vendetta, 2005 yılı Amerika, Almanya ve İngiltere ortak yapımı bir aksiyon ve gizem filmidir. Alan Moore ve David Lloyd tarafından hazırlanan, aynı isimli çizgi romandan beyaz perdeye uyarlanan film, birçok sinemseverin favorileri arasında yer almaktadır. Çeşitli organizasyonlarda toplam 21 ödüle aday gösterilen film, bunlardan 4 tanesine layık görülmüştür. Yaklaşık 54 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan V for Vendetta, dünya çapında 132 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır.

Yönetmen koltuğunda James McTeigue’nin oturduğu filmin uyarlama senaryosu, daha önce Matrix üçlemesine imza atan Andy Wachowski ve Lana Wachowski kardeşler tarafından kaleme alınmıştır. Oyuncu kadrosunda Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, Stephen Fry, John Hurt, Tim Pigott Smith, Rupert Graves, Roger Allam gibi isimlerin yer aldığı filmin yapımcılığını Grant Hill, Joel silver ve senaryoyu kaleme alan Wachowski kardeşler üstlenmiştir. Müzikleri Dario Marianelli tarafından bestelenen V For Vendetta, son zamanların en popüler yapımları arasında yer almaktadır. Anarşizm felsefesinin işlendiği filmdeki karakterin kullandığı Guy Fawkes maskesi, özgürlüğün sembolü haline dönüşmüştür. 132 dakika uzunluğundaki film, renkli formatta izleyiciyle buluşmuştur. Ayrıca filmde kullanılan bazı replikler, kalıplaşarak sık sık kullanılan aforizmalara dönüşmüştür.

Geleceğin İngiltere’sinde geçen olayların anlatıldığı filmde, yüzünde Guy Fawkes maskesi olan bir adamın halkı, baskıcı yönetime karşı başkaldırmaya davet etmesi işlenmektedir. Kendisine V diyen kahramanımız, üstün yakın dövüş yeteneklerine sahiptir ve yönetim hakkında birçok bilgi edinmiştir. Uzun yıllar boyuncu planladığı başkaldırıyı gerçekleştirirken karşısına çıkan bir kadına aşık olur. Natalie Portman’ın hayat verdiği Evey karakteri V’nin fikirlerini benimsemeyen özgürlük düşüncesinden uzak bir kadındır. V For Vendetta, sinema tarihinde çok önemli bir yer edinmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.